Popularność różnego rodzaju technologii wspierających, optymalizujących i automatyzujących wzrasta z roku na rok w różnych obszarach: logistyce, budownictwie, handlu, procesach przemysłowych, magazynowaniu czy kontrolowaniu dostępu. Głównych ich celem jest optymalizacja samego procesu oraz jego kosztu oraz przyspieszenie i usprawnienie pracy. Jedną z takich technologii w ostatnich latach jest rfid.
Czym jest technologia rfid?
Skrót rfid pochodzi z języka angielskiego „radio-frequency identification” i dosłownie oznacza identyfikację za pomocą fal radiowych. Technologia jest bezsprzecznie bezprzewodową komunikacją i polega na odczytywaniu pewnej grupy danych, bieżącym przesyłaniu ich oraz zasilaniu chipów, które te dane przechowują. Można zaryzykować stwierdzenie, że Systemy rfid są obecnie pewnym standardem w identyfikacji osób i obiektów oraz komunikacji pomiędzy nimi.
Gdzie jest wykorzystywana technologia rfid?
Technologia rfid stosowana jest przede wszystkim w procesach przemysłowych, logistycznych, handlowych oraz w budownictwie. Mało kto wie, że technologię tę wykorzystujemy niemal każdego dnia płacąc zbliżeniowo za zakupy za pośrednictwem smartfona, odbijając swój czytnik w zakładzie pracy czy przechodząc przez bramkę bezpieczeństwa w sklepie odzieżowym czy elektronicznym.
W czym pomaga technologia rfid?
Identyfikacja za pomocą fal radiowych jest szeroko obecna w branży logistycznej, gdzie wspomaga szybkość i dokładność dostaw, zarządzanie rotacją towarów, kontrolę opakowań czy realizację zamówień. W przemyśle automatyzuje procesy, identyfikuje narzędzia, maszyny oraz materiały. Ponadto technologia rfid z powodzeniem zastępuje kody kreskowe i znacznie efektywniej pozwala zarządzać majątkiem firmy. Pozwala też przyspieszyć i usprawnić coroczną inwentaryzację. Warto również dodać, że dzięki technologii rfid możliwe jest zarządzanie ruchem, systemami do parkowania oraz kontrolą czasu pracy w przedsiębiorstwach. Z łatwością też można ograniczyć dostęp do wybranych lokalizacji i obiektów.