Budowa domów energooszczędnych staje się na tyle popularna, że niedługo całkowicie wyprze tradycyjne metody wznoszenia budynków. Nic w tym dziwnego, w końcu takie domy są znacznie bardziej ekologiczne, a ich eksploatacja praktycznie nic nie kosztuje. Koszty budowy takiego domu zwykle są o kilkadziesiąt tysięcy większe niż w przypadku stawiania standardowych budynków, ale uwolnienie się od rachunków pozwoli na zwrócenie się dodatkowych kosztów nawet po roku. Co trzeba wiedzieć o budowie domów energooszczędnych?
Czym cechują się energooszczędne budynki?
Domy energooszczędne pozwalają właścicielowi na ogrzewanie wody i zasilanie elektroniki w domu poprzez wykorzystywanie zasobów naturalnych. Jednak są one czymś więcej, niż klasyczny dom z instalacją fotowoltaiczną. Architekci projektują domy energooszczędne w taki sposób, żeby każdy ich aspekt pozwalał na wykorzystywanie odnawialnych zasobów energii – od montażu specjalnych okien i termoizolacji, po kształt budynku i rozmieszczenie pomieszczeń w najbardziej osłonecznionych miejscach.
Jak dokładnie przebiega budowa domów energooszczędnych?
Trudności mogą pojawić się jeszcze przed rozpoczęciem budowy – na etapie wyboru działki pod budynek. Trzeba mieć na uwadze, żeby było to miejsce dobrze nasłonecznione i z przestrzennym otoczeniem, a podłoże było równe, bądź przechylone w stronę południa. Warto też, żeby południowa strona działki miała drzewa liściaste lub znajdujące się w pobliżu oczko wodne.Następnie architekci wykonują dokładny projekt, z zaplanowaniem każdego drobnego szczegółu budynku. Gdy wszystko jest zaplanowane, ekipa budowlana zaczyna wznoszenie domu energooszczędnego. Nie może ona sobie pozwolić nawet na najmniejsze błędy i odstępstwa od projektu, ponieważ źle zbudowany dom może nie otrzymać certyfikatu potwierdzającego jego energooszczędność.
Dom energooszczędny koszty budowy
Domy energooszczędne wymagają większego wkładu finansowego, niż budowa standardowego budynku. Drogi, najwyższej jakości projekt, płyta fundamentowa, odpowiednia izolacja cieplna i system wentylacji, fotowoltaika… Wszystko to ma swoją cenę, zwłaszcza że profesjonalni architekci nie pozwolą na użycie produktów z niższej półki. Cechujące jednorodzinny Dom energooszczędny koszty budowy średnio wynoszą około 400 000 złotych, bez wykańczania. Jednak inwestycja ta szybko się zwraca, a inwestujący mogą ubiegać się o dofinansowanie na 30 000 złotych.