Skip to content Skip to footer

Dodatnie, graficzne wyświetlacze LCD i ich ujemne odpowiedniki

Część graficznych wyświetlaczy LCD jest definiowanych jako sprzęt dodatni lub ujemny. Wbrew pozorom, różnica między obydwoma rodzajami komponentu jest dość prosta. Mało tego – ich właściwości są bardzo interesujące, dzięki czemu zarówno jeden typ jak i drugi może znaleźć zastosowanie np. w automatyce przemysłowej.

Ujemny czy dodatni?

Dostępne na rynku wyświetlacze LCD graficzne FSTN mogą być dostępne w dwóch różnych wariantach. Wyświetlacz dodatni to komponent, który wyświetla obraz w sposób naturalny, standardowy. Sprawdzi się on więc w typowych halach produkcyjnych, ale też w przypadku urządzeń, które pracują w normalnym trybie oświetlenia.

Wyświetlacze ujemne są przeciwieństwem komponentów dodatnich. Prezentują one obraz w formie negatywu. Oznacza to, że tło w tymże obrazie jest ciemne, a najważniejsza treść obrazu jest przedstawiona w postaci jasno świecących pikseli. Zastosowanie tych wyświetlaczy ogranicza się zwłaszcza do miejsc, które są słabo oświetlone.

Cechy graficznych wyświetlaczy LCD

Większość dostępnych na rynku wyświetlaczy graficznych LCD jest dość niewielka. Zwykle ich przekątna oscyluje w granicach od 2.8 do 3.8 cala. Nic więc dziwnego, że większość z nich pełni wyłącznie informacyjną rolę. Mimo to, zapewniają one całkiem rozsądną jakość obrazu.

W związku z tym, wyświetlacze LCD graficzne pobierają stosunkowo niewiele energii elektrycznej. Można je zatem stosować w przemyśle, handlu, branży elektronicznej, chemicznej i wielu innych, specjalistycznych zastosowaniach. Warto również zauważyć, że większość z nich jest bardzo łatwa w obsłudze.

System podświetlenia

Zwykle wyświetlacze LCD graficzne są podświetlane za pomocą diody LED. Czasem jest to dioda pojedyncza, a czasem zestaw diod. W bardziej zaawansowanych układach istnieje możliwość wykorzystania wielobarwnego systemu podświetlenia. Mowa tu oczywiście o diodach RGB, za pomocą których można stworzyć wiele różnych kombinacji barw.

Podsumowując, wyświetlacze te są proste w użyciu, łatwe w instalacji i zużywają niewiele energii elektrycznej. Co więcej, można je podpiąć za pomocą prostego złącza FPC, którego wpięcie do stosownego gniazda jest niezwykle proste. Cena takich modułów waha się zwykle w okolicy od 60 do 120 złotych za sztukę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.pl