Co to jest wiata na przystanku każdy doskonale wie. Niezależnie od tego czy mieszkamy w małej wsi czy w dużym mieście, wiata jest dość popularnym elementem architektury. Według definicji wiata przystankowa jest to element małej architektury miejskiej. Inaczej zwany meblem miejskim. Wiaty budowane jeszcze 20 i więcej lat temu oraz stawiane obecnie zdecydowanie się między sobą różnią. Warto spojrzeć na wiaty przystankowe z perspektywy zastosowań, konstrukcji oraz możliwości dodania do nich dodatkowych funkcji.
Jak wyglądały wiaty na przystanki niegdyś, a jak teraz ?
Wiaty na przystanki lub wiaty na przykład na peronach dworców, niegdyś budowane były zdecydowanie z innych materiałów. W dawnych czasach dominował głównie beton. Spowodowane było to tym, że podstawowy surowiec czyli na przykład stal, był zarezerwowany na potrzeby przemysłu zbrojeniowego oraz ciężkiego. Dlatego budowa z niego wiat przystankowych nie była po myśli ówczesnych władz (mowa tutaj przede wszystkim o okresie PRL). Obecnie głównym trendem jest stosowanie stali, jako konstrukcji nośnej, szkła najczęściej o grubości 8 milimetrów (oczywiście hartowanego), natomiast sklepienie najczęściej wykonywane jest z przyciemnianego poliwęglanu komorowego. Pojawiają się oczywiście wiaty na przystanki wykonywane z innych materiałów, ale ze względu na ich cenę, mają znaczenie wizerunkowe (lub muszą takie być ze względów zgodności urbanistycznej – konserwator zabytków tego wymaga). Takie nietypowe wiaty mogą być wykonane praktycznie z każdego dostępnego materiału konstrukcyjnego. Zdarzają się w dalszym ciągu wiaty betonowe, drewniane, żeliwne, szklane oraz wszelkie możliwe połączenia wcześniej wymienionych materiałów. Wszystkie wiaty niezależnie od tego z czego są wykonane łączy jedna rzecz, a mianowicie normy według których muszą być postawione.
Jakie normy muszą spełniać wiaty przystankowe ?
Wiata przystankowa mimo tego, że jest traktowana jako miejski mebel, nie może być postawiona ot tak sobie, na łapu capu według widzi mi się tego, który ją stawia. Zawsze trzeba pamiętać o tym, że pod wiatą będą stali ludzie, więc musi ona spełniać chociaż minimalne wymogi bezpieczeństwa. Do niedawna możliwe było kotwienie wiat przystankowych bezpośrednio do na przykład płyty chodnikowej. Niestety zmieniające się warunki klimatyczne i pojawiające się wraz z nimi coraz częstsze porywiste wiatry, wymagają fundamentowania wiat przystankowych. Fundamentowanie jest punktowe poniżej poziomu zamarzania gruntu, a w przypadku wiat, które nie mają ścian bocznych (to zdecydowanie wpływa na ich stabilność) wymaga się czasem fundamentowania płytowego.
Artykuł powstał we współpracy z producentem wiat przystankowych https://www.tejbrant.pl/pl/produkty/wiaty-przystankowe/