Zastanawiając się nad sposobem spędzenia przez pracowników imprezy integracyjnej. można wziąć pod uwagę zabawę wyzwalającą mnóstwo, adrenaliny i jednocześnie pozwalającą pozbyć się nagromadzonego w pracy napięcia. Taką wspólną grupową rozrywką mogą być skoki tandemowe.
Skoki tandemowe – jak się do nich przygotować?
Kiedy przybędziecie już całą grupą na płytę lotniska czeka was wspólne przygotowanie do skoku. Każdy z was skacze osobno przypięty do instruktora. Konieczne jest poznanie zasad zachowywania się w powietrzu oraz wszystkich systemów bezpieczeństwa.
Całość szkolenia trwa 15 minut. Wtedy również należy przywdziać kombinezon zabezpieczający przed pędem powietrza i przenikliwym chłodem, który można odczuć, choć w przypływie adrenaliny raczej nie zwraca się na to uwagi. Konieczne jest również przywdzianie kasku oraz okularów ochronnych i rękawiczek. Wymagane jest również obuwie sportowe, które koniecznie musi dobrze przylegać, aby nie zgubić go w czasie lotu.
Skoki tandemowe – ile trwa taka rozrywka?
Kiedy już jesteście po szkoleniu i odpowiednio przygotowani wsiadacie wszyscy do samolotu, który zabiera was na wysokość 4000 m. Takie wznoszenie się trwa 10-15 minut. Aerokluby oferują na taką rozrywkę samoloty, które mogą pomieścić nawet 16 osób. Kabina jest przestronna i pozwala na bezpośrednie przygotowanie się do skoku w trakcie lotu.
Każdy z was musi zostać przypięty do instruktora specjalnymi pasami, które wytrzymują przeciążenia kilku ton. Jeśli chodzi o przeciwwskazania to jedynym jest choroba serca bądź znaczna waga powyżej 100 kg. Czasem dopuszczany jest też limit 120 kg. Po osiągnięciu określonego pułapu wyskakujecie po kolei razem z instruktorem. Swobodnym lotem w czasie którego można poczuć jednocześnie adrenalinę i dużą dozę wolności, bez spadochronu nad głową można cieszyć się przez 50 sekund. Następnie następuje ok. 10 minutowe szybowanie, które również jest bardzo przyjemne.
Skoki tandemowe – dlaczego warto?
Skoki tandemowe nie wymagają długiego szkolenia, jedynie bezpośredniego przed wzbiciem się w powietrze, w przeciwieństwie do skoków indywidualnych, które wymagają przejścia szkolenia teoretycznego i praktycznego AFF. Poza tym nie wymagane są do nich badania lekarskie, a w drugim przypadku jest to już konieczne.
Skoki tandemowe to doskonały pomysł również ze względu na możliwość uwolnienia dużej dawki adrenaliny w krótkim czasie. Dla niektórych jest formą katharsis i zapomnienia o codziennych problemach. Ponadto pozwala na podziwianie znanych bądź mniej znanych widoków, z zupełnie innej perspektywy.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia