Kostka rosołowa i inne tego typu przyprawy w proszku są bardzo popularne w Polsce. Używa się ich niemal do wszystkiego: zup, sosów, mięs, a nawet sałatek i potraw na zimno. Trzeba wiedzieć, iż nie są to produkty obojętne dla zdrowia. Zawierają masę sztucznych barwników, konserwantów oraz soli.
Kostka rosołowa – smak warty zdrowia?
Choć często wydaje się, że kostka rosołowa to niesamowita przyprawa nadająca smaku potrawom, jej skład wcale nie jest taki cudowny. Prócz masy niepotrzebnej chemii jest to głównie tłuszcz (roślinny i/lub zwierzęcy), sól oraz susz warzny w śladowej ilości. Nie warto przypłacać zdrowiem, jeśli produkt ten można łatwo zamienić na zdrowszą, domową wersję.
Jak przygotować domowe kostki rosołowe?
Na upartego można zrobić całe kostki, jednak lepiej jest po prostu mieć osobne przyprawy i zwyczajnie dodawać je do zupy w trakcie gotowania. By nadać potrawom smak znany z kostek, potrzeba kilku istotnych składników. Składniki te można wymieszać na jednolitą masę w proporcjach, jakie najbardziej nam odpowiadają, a następnie uformować w foremce do kostek lodu lub po prostu trzymać przyprawy i susz w osobnych pojemnikach. Gotowe kostki rosołowe mają krótszą przydatność do spożycia i trudnej je przechowywać.
Skład domowej kostki rosołowej:
> sól
> pieprz ziarnisty
> ziele angielskie
> liść laurowy
> susz warzywny
> olej lub inny tłuszcz
Dodając je do zupy, nadamy jej niepowtarzalnego smaku. Jeśli ma się w zwyczaju gotowanie zup na mięsie, olej będzie zbędny.
Jak przygotować susz warzywny?
Jest on ważnym elementem domowej kostki rosołowej, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy warzywa nie są najlepszej jakości. Jeśli jest taka możliwość, dobrze jest go przygotować go z warzyw wyhodowanych we własnym ogródku.
Potrzebne składniki na susz z warzyw:
> marchew
> korzeń selera
> korzeń pietruszki
> natka pietruszki
Marchew, seler i pietruszkę należy zetrzeć na szerszych oczkach tarki. Następnie wysuszyć w piekarniku lub suszarce do owoców. Pietruszkę naciową suszyć w całości, a następnie pokruszyć. Kiedy całość zostanie dobrze wysuszona, wymieszać razem i przechowywać w słoiku lub szklanym pojemniku. W przypadku suszu do barszczu, można również dodać korzeń buraka ćwikłowego.
Susz warzywny bez problemu można przechowywać przez zimę i wiosnę, aż do następnego sezonu.