Skip to content Skip to footer

Co powinniśmy wiedzieć przed założeniem instalacji gazowej?

Istnieje kilka metod ogrzewania domu, z których jedna z najbardziej popularnych jest ogrzewanie gazowe. Aby jednak móc korzystać z tego rodzaju ogrzewania, trzeba wykonać instalację, która pozwoli na przesył gazu do kotła. Koszt wykonania instalacji może być zróżnicowany w zależności od tego, jak złożony jest projekt oraz jakie materiały będą potrzebne do jego wykonania. Należy wziąć pod uwagę również koszty eksploatacji – w przypadku ogrzewania gazowego będą to opłaty za gaz.

Instalacja ogrzewania gazowego – jak ją założyć?

Korzystanie z gazu do ogrzewania jest zarówno bezpieczne, jak i ekonomiczne. Aby jednak skorzystać z tej opcji, należy zwrócić szczególną uwagę na właściwe wykonanie instalacji. Tylko wykwalifikowany personel, posiadający wymagane uprawnienia, może wykonać instalację zgodnie ze sztuką budowlaną.

Pierwszym krokiem jest wykonanie projektu, w którym będzie uwzględniony układ przewodów wraz z rozprowadzeniem instalacji, umiejscowienie szafki gazowej oraz umiejscowienie przyłącza gazowego.

Kolejnym krokiem jest uzyskanie niezbędnych pozwoleń na budowę. Składając dokumenty dodatkowo należy mieć opinię kominiarską, mapkę poglądową oraz dokument stwierdzający prawo do nieruchomości.

Budowa

Koniecznie trzeba pamiętać, że budowę instalacji gazowej może wykonać tylko wyspecjalizowana firma. Koszt instalacji gazowej w domu nie jest niski, ale na pewno pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu w czasie długich i mroźnych zim.

Warto pamiętać, że koszt instalacji gazowej w domu obejmuje również cenę sporządzenia projektu budowlanego. Waha się on w granicach 500 – 1 200 złotych. Ostateczna cena instalacji gazowej będzie uzależniona od wielkości budynku. Należy jednak założyć, że koszt materiałów budowlanych oraz robocizny będzie wahał się w granicach 100 – 170 zł/m2.

Do kosztów instalacji gazowej w domu należy również doliczyć opłaty za szafkę gazową, usługi geodezyjne czy odbiór przyłącza gazowego.