Skip to content Skip to footer

3 popularne formy promocji online

Promocja online to niezbędny element działalności każdej firmy, która chce zaistnieć w internecie. Dotyczy to nie tylko nowych marek, ale również tych działających na rynku od lat. Świeżo upieczony przedsiębiorca, który nie ma doświadczenia w prowadzeniu marketingu online, może mieć na początku problem z podjęciem decyzji, w jaką formę reklamy warto inwestować, co może okazać się skuteczne w perspektywie krótko i długoterminowej. Dziś przedstawiamy przegląd najpopularniejszych kanałów promocji online: pozycjonowanie, reklama Google oraz buzz marketing.

Pozycjonowanie

To jeden z najskuteczniejszych kanałów promocji online. Polega na prowadzeniu działań zarówno w obrębie strony WWW, jak i poza nią. Celem jest zwiększenie widoczności serwisu w wynikach wyszukiwania na określone i ważne z biznesowego punktu widzenia frazy. Ujmując to prościej,efektem pozycjonowania, czyli SEO, ma być pojawienie się serwisu wysoko w wynikach na przykład Google, po wpisaniu przez użytkownika określonej frazy kluczowej.

To bowiem zwiększa szanse, że użytkownik kliknie w link i zapozna się z treścią czy też ofertą naszej strony WWW. Serwis, który nie pojawia się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, praktycznie ma małe szanse na pozyskanie tym kanałem ruchu na swoją stronę. Jednak samo pozycjonowanie nie przynosi efektów od razu. Często pierwsze rezultaty widoczne są dopiero po kilku miesiącach. Jest to więc doskonały kanał promocji, jeśli myślimy o długofalowej perspektywie działań.

Reklama w Google

Kolejnym kanałem promocji jest płatna reklama Google, czyli inaczej google Ads . Jest to forma promocji polegająca na tworzeniu reklam tekstowych, graficznych oraz filmów, które następnie pojawią się między innymim w wynikach wyszukiwania po wpisaniu przez użytkownika określonej frazy kluczowej, nad wynikami organicznymi, czyli takimi, które pojawiają się tam w sposób naturalny (lub jako efekt działań SEO). Zgodnie z zasadami aukcji Google reklama może pojawić się albo nad listingiem wyników albo pod nimi. Z kolei reklama graficzna będzie pojawiać się w serwisach należących do sieci partnerskiej Google, a ta w formie filmów – w serwisie Youtube. Reklama w google jest obecnie jednym z najskuteczniejszych sposobów dotarcia do potencjalnego użytkownika, bowiem wyszukiwarka ta jest również najczęściej używana przez internautów w Polsce. Warto również wiedzieć, że oferowana przez wyszukiwarkę Google reklama jest niezwykle prosta w obsłudze. Samo założenie konta, jak i późniejsze wprowadzenie treści promocyjnych jest intuicyjne, dzięki czemu w łatwy sposób możemy sami zaplanować reklamę.

Buzz marketing

Trzecim kanałem promocji w internecie, który funkcjonuje od wielu lat, jest tzw. marketing szeptany. Polega on na promocji firmy poprzez pozostawianie pozytywnych opinii na temat jej usług czy produktów na forach tematycznych, w komentarzach pod artykułami dotyczącymi danej marki czy w grupach social media. Działanie to ma na celu budowanie pozytywnego wizerunku firmy na bazie opinii użytkowników. Warto jednak pamiętać o tym, że buzz marketing powinien być przeprowadzony przez doświadczoną osobę, która wie, w jaki sposób pisać o marce, gdzie się udzielać oraz jak często, aby opinie te nie wyglądały w internecie sztucznie, co może działać niekorzystnie na wizerunek marki.