Skip to content Skip to footer

Audyt efektywności energetycznej – po co go wykonywać?

Audyt efektywności energetycznej przedsiębiorstw to dla większych firm obecnie obowiązek, który musi być wykonany co cztery lata. Warto jednak nie traktować go tylko i wyłącznie jako konieczności, lecz także jako okazję do uzyskania wielu korzyści. Jak?

Przewidywanie oszczędności

Przede wszystkim warto potraktować takie audyty efektywności energetycznej jako doskonałą możliwość do zaplanowania pewnych oszczędności. Dobrze wykonany audyt efektywności energetycznej przedsiębiorstw zawiera bowiem nie tylko i wyłącznie informacje o tym, jak w zasadzie wyglądało zużycie energii, lecz także jego wynikiem jest pewien raport. Co się w nim zawiera?

Ano znajdziemy tam różnego rodzaju wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób można zwiększyć efektywność energetyczną w zakładzie. Co ciekawe, zastosowanie się do takich rad pomoże nam zredukować koszty spokojnie nawet o 20 % i więcej. W wielu zakładach jest to już naprawdę istotne.

Okazja na uzyskanie dofinansowania

Warto także potraktować takie audyty efektywności energetycznej jako doskonałą okazję do starania się i do uzyskania różnego rodzaju dofinansowań. O czym konkretniej jest tutaj mowa?

Otóż, przede wszystkim często przeprowadzenie takiego rodzaju ekspertyzy jest wymagane w bardzo wielu instytucjach, w momencie jeśli staramy się przykładowo o dofinansowanie na zainstalowanie struktur odpowiedzialnych za odnawialne źródła energii. Czasem także takie ekspertyzy w postaci audytów efektywności energetycznej znacząco pomagają uzyskać dobry kredyt itp.

Ekologia i zmniejszenie emisyjności

Warto podkreślić, że takie audyty efektywności energetycznej również najzwyczajniej pomagają środowisku wokół nas. Jeśli jednak nawet nie przemawiają do nas takie altruistyczne powody, warto zwrócić uwagę na fakt, że ochrona środowiska obchodzi wiele osób, wielu naszych potencjalnych klientów. Na pewno nasze przedsiębiorstwo będzie znacznie lepiej postrzegane, jeśli będzie miało opinię dbającego o naturę.

Warto także podkreślić, że taki audyt efektywności energetycznej przedsiębiorstwa pomoże nam również zrozumieć, jak bardzo można usprawnić pracę w przedsiębiorstwie. W końcu mniejsze zużycie energii, lepszy sprzęt, dofinansowania, kontakty – to wszystko może nam pomóc dość znacząco przy budowaniu potęgi firmy.

Słowem, audyt efektywności energetycznej jest bardzo korzystny!