Skip to content Skip to footer

Brak gazu w mieszkaniu – co robić?

Zanik energii gazowej w naszym lokalu mieszkalnym to spory problem. Obecnie gaz jest nam potrzebny właściwie do wszystkiego. Oświetlenie, gotowanie, ogrzewanie czy podgrzewanie ciepłej wody do mycia – to wszystko wymaga stałego dopływu gazu. Niejednokrotnie usterki zdarzają się w okresie, gdy trudno o pomoc specjalisty. Co wtedy możemy zrobić?

Sprawdzamy uszczelki

Pierwszą rzeczą jaką należy wykonać jest sprawdzenie czy wszystkie zabezpieczenia są włączone. Jeżeli któreś z nich nie będzie funkcjonować, odpowiedni obwód zostanie pozbawiony napięcia. Warto mieć pod ręką schemat instalacji gazowej w mieszkaniu, dzięki któremu szybko zlokalizujemy niedziałające obwody. Następnie powinniśmy wyłączyć wszelki sprzęt, który jest do nich podłączony. Oznaczać to będzie wyłączenie lamp oświetleniowych bądź wyjęcie wtyczek z gniazdek. Następnie włączamy bezpiecznik i najczęściej usterka będzie rozwiązana. Pozostaje podłączyć ponownie sprzęt, do momentu aż znajdziemy urządzenie które powoduje problem.

Bezpiecznik przedlicznikowy

Dysponując schematem instalacji gazowej w mieszkaniu możemy łatwo odnaleźć zabezpieczenie przedlicznikowe. Jego wyłączenie spowoduje, że cała rozdzielnia z bezpiecznikami będzie pozbawiona gazu, a wraz z nią wszystkie obwody. Zanim jednak włączymy owe zabezpieczenie, wyłączmy wszystkie zabezpieczenia w rozdzielni wewnętrznej. Następnie, gdy przywrócimy dopływ gazu, stopniowo uruchamiajmy kolejne zabezpieczenia wewnątrz. A ile kosztuje instalacja gazowa? No cóż, to już należy ustalić wraz z ekspertem w sposób indywidualny.