Skip to content Skip to footer

Czy pękające naczynka to problem?

Pękające naczynka na twarzy to problem dotyczący wielu osób. Odpowiedzialna jest za to tak zwana cera naczynkowa. Jest to rodzaj cery, w której skóra jest bardzo cienka, więc pękające naczynia włosowate są bardzo widoczne. Warto zaznaczyć, że jeżeli naczynek nie widać, nie znaczy to że nie pękają. Świadczy to raczej o grubości i kondycji skóry.

Czy pękające naczynka to problem?

Pękanie naczynek krwionośnych w skórze twarzy to naturalny proces i nie jest to groźne dla zdrowia. Jest to zdecydowanie bardziej kwestia estetyczna, niż zdrowotna, a więc jako taka może być postrzegana jako problem wyłącznie takiej natury. Pękanie drobnych naczynek krwionośnych nie wymaga więc samo w sobie jakiejkolwiek korekty, ani specyficznych działań.

Dla wielu osób jest to jednak kwestia niezwykle istotna ze względu na estetyczną stronę zagadnienia. W naszej kulturze popękane naczynka widoczne pod skórą twarzy najczęściej nie kojarzą się dobrze. Bardzo często są one postrzegane jako bardzo wyraźna oznaka starzenia się, które to jak wiem zdecydowanie postrzegane jest jako negatywny proces. Widoczne pod skórą drobne czerwone nitki są często również postrzegane jako oznaka choroby, co jeszcze bardziej składnia osoby, których to dotyczy do prób ich usunięcia, lub zamaskowania.

Czy tego rodzaju cerę należy leczyć?

Pękających naczynek nie ma konieczności leczyć, ponieważ nie są one chorobą, ale można podejmować działania, które zminimalizują ich widoczność i zapobiegną dalszemu powstawaniu. W pierwszej kolejności poleca się odpowiednie, dostępne na rynku kosmetyki, które zawierają odpowiednie składniki, dzięki którym naczynka stają się mocniejsze, a skóra bardziej wytrzymała.

Coraz częściej osoby, których pękające naczynka dotyczą uciekają się do rozwiązań jakie oferuje medycyna estetyczna. Odpowiednio dobrane, mało inwazyjne kuracje pozwalają osiągnąć efekt znacznie trwalszy i szybszy, niż ten, który osiąga się przy użyciu wyłącznie kosmetyków.

O czym należy pamiętać?

Jeżeli cera naczynkowa to właśnie nasz typ cery należy pamiętać o kilu podstawowych kwestiach. Po pierwsze na pękanie naczynek ogromny wpływ ma dieta. Mówiąc najbardziej ogólnie: należy się zdrowo odżywiać i dostarczać swojemu organizmowi odpowiednich ilości witamin i mikroelementów.

Ważne jest ograniczenie spożycia alkoholu i rzucenia palenia, które to czynniki znacznie wzmagają pękanie drobnych naczyń krwionośnych w skórze twarzy. Należy unikać skrajnych temperatur, oraz używać kremów protekcyjnych.