Skip to content Skip to footer

Czym jest Google Tag Manager i do czego używa go biznes?

Współczesny biznes w dużym stopniu polega na marketingu internetowym, a wygodne zarządzanie kampaniami jest bardzo ważne dla wielu osób, gdyż nie każdy jest wysoko wykwalifikowanym marketingowcem lub informatykiem. W zarządzaniu kampaniami może pomóc narzędzie, jakim jest Google Tag Manager.

Czym jest to narzędzie od Google?

Narzędzie to stanowi spore ułatwienie dla milionów biznesów, gdyż jest ono całkowicie darmowe i obecne na rynku od wielu lat. Pomaga ono w dokonywaniu modyfikacji różnych elementów stron osobom, które nie są programistami i nie potrafiłyby wprowadzić ich w inny sposób. Zmiany te opierają się na dodawaniu i modyfikacji tagów na stronach, jednak co to jest tag?

Tagi to nic innego jak kawałki kodu, których zadaniem jest śledzenie zachowań internautów i zbieranie danych, a Google Tag Manager te dane zbiera w jednym miejscu, dając możliwość dość łatwej ich analizy.

Jak używa się Google Tag Managera?

Tag Manager nie jest jednak narzędziem zupełnie samodzielnym, gdyż tak naprawdę jest on pewnego rodzaju agregatorem rozmaitych informacji, gromadząc je właśnie dzięki tagom i skryptom.

Następnie w jednym miejscu, z jednego wygodnego panelu, można te dane przeglądać i analizować dzięki wysoce przejrzystym wizualizacjom danych sporządzanych przez to narzędzie, dzięki czemu praca staje się łatwiejsza.

Co więcej, narzędzia tego mogą używać osoby, które w innych sytuacjach nie potrafiłyby przeprowadzić stosownych modyfikacji na stronie. Wiedząc, co to jest tag, można wykorzystać to narzędzie nawet bez znajomości HTML-a i innych języków Internetu, dzięki czemu nie jest się zdanym na pomoc informatyków podczas przeprowadzania kampanii reklamowych.

W innych przypadkach każda zmiana na stronie wymaga ich interwencji, na co czeka się nieraz dniami i tygodniami, a przez to prowadzenie kampanii na bieżąco jest niemożliwe. Użycie Tag Managera pozwala na bieżąco reagować na ruchy konsumentów, dzięki czemu można tworzyć wysoce skuteczne kampanie reklamowe, analizować je na bieżąco i wprowadzać zmiany, co uczyni je wysoce skutecznymi i skrojonymi na miarę grupy docelowej.

Warto zapoznać się z tym narzędziem, zwłaszcza że jest ono całkowicie darmowa i daje potężne możliwości, umożliwiając pełniejsze wykorzystanie rozwiązań takich, jak Facebook Pixel i Google Analytics.