Skip to content Skip to footer

Czym zajmuje się edokrynolog?

Endokrynologia to dział medycyny, który zajmuje się wydzielaniem wewnętrznym. Nieprawidłowa praca gruczołów dokrewnych może spowodować wiele dysfunkcji w działaniu organizmu. Szczególnie dotkliwie mogą objawiać się jako zaburzenia rozwojowe u dzieci i powodować wiele problemów ginekologiczno-położniczych.

Czym zajmuje się specjalista?

Endokrynolog Bielsko Biała to specjalista, który diagnozuje i leczy choroby metaboliczne, które często wynikają z nieprawidłowej gospodarki hormonalnej. Należy pamiętać, że lekarz o tej specjalności jest wysoko wykwalifikowany i posiada dużą wiedzę z tego zakresu. Aby zrozumieć skomplikowane zależności pomiędzy wydzielaniem wewnętrznym a zaburzeniami funkcjonowania ciała, należy pojąć miejscowe i ogólne procesy hormonalne. Stąd potrzeba kilkuletniej specjalizacji i zbierania doświadczeń w tej dziedzinie medycyny. Warto zauważyć, że sama endokrynologia dzieli się na kolejne specjalności. Według wytycznych ministerialnych to: endokrynologia, endokrynologia i diabetyka dziecięca oraz endokrynologia ginekologiczna i rozrodczości. Przy ostatniej specjalności lekarze wcześniej są wykształconymi ginekologami, natomiast podstawą dwóch pierwszych pozostaje specjalność chorób wewnętrznych lub pediatrii.

Endokrynolog Katowice pomaga w zaburzeniach

Rozwój i wzrastanie organizmu, praca serca, mózgu i ciśnienie tętnicze to na pozór bardzo odległe od siebie procesy w organizmie. Jednak wszystkie one są zależne od prawidłowego poziomu hormonów. Te i inne dolegliwości i procesy są obiektem badań lekarza specjalisty. Endokrynolog Bielsko Biała analizuje zależności oraz pierwotną przyczynę chorób. W wypadku chorób związanych z nadciśnieniem badanie obejmuje szereg zmiennych, chociażby pracę nerek, serca i napięcia naczyń krwionośnych. Nie dość na tym, także obciążenia układu nerwowego i czynniki stresogenne mogą skumulować się w organizmie i być przyczyną nadciśnienia. Z kolei układ odpornościowy jest zależny od prawidłowego metabolizmu ustroju.

Wąskie specjalizacje

Endokrynolog Katowice może zajmować się wydzielonymi specjalizacjami, co czyni go jeszcze bardziej skutecznym w dociekaniu przyczyn chorób. Specjalizacje w endokrynologii to tyreologia, diabetologia bądź andrologia.