Skip to content Skip to footer

Czym zajmuje się lekarz rodzinny?

Lekarze rodzinni często przyjmują pacjentów od rana do wieczora. Są dostępni codziennie. Nic dziwnego, w końcu lekarz rodzinny jest pierwszym lekarzem, do którego pacjenci zwracają się z podejrzeniem problemu zdrowotnego. Jest to bardzo ciekawa specjalizacja, ponieważ są w niej elementy pediatrii, geriatrii, endokrynologii, psychiatrii, kardiologii, a także wielu innych specjalności medycyny.

Rola lekarza rodzinnego

Rolą lekarza rodzinnego jest nie tylko leczenie przeziębienia i grypy, ale także kontrolowanie stanu zdrowia pacjenta podczas wizyt rutynowych. Część pacjentów dba o siebie i co jakiś czas zwraca się do lekarza rodzinnego z prośbą o wystawienie skierowania na badania profilaktyczne, między innymi badanie krwi, morfologię oraz badanie moczu. Takie rutynowe badania mogą na przykład pokazać, że pacjent jest zagrożony cukrzycą albo nadciśnieniem. Wtedy trzeba skupić się na tym, aby stan zdrowia się nie pogorszył. Lekarz rodzinny musi zdecydować, czy już przepisać lekarstwa, czy można jeszcze próbować poprawić stan zdrowia za pomocą na przykład odpowiedniej diety, redukcji masy ciała, wdrożenia aktywności fizycznej. Lekarz rodzinny powinien poinformować pacjenta, jeżeli pacjent powinien przyjmować określone witaminy, na przykład witaminę D. Utrzymanie organizmu pacjenta w dobrym zdrowiu wymaga współpracy ze strony lekarza i pacjenta. Same decyzje lekarza nie pomogą, jeżeli pacjent nie będzie stosował się do zaleceń.

Diagnoza i kontynuacja leczenia

Medycyna rodzinna Katowice pomaga w wielu kłopotach zdrowotnych. Oprócz infekcji sezonowych lekarz rodzinny może zająć się leczeniem nadciśnienia, cukrzycy, depresji. Bardzo często lekarz rodzinny kontynuuje leczenie zalecane przez specjalistę, to znaczy co jakiś czas wypisuje recepty dla pacjenta, oczywiście przy okazji kontrolując stan jego zdrowia przy pomocy wyników badań laboratoryjnych. Poradnia rodzinna Katowice to zespół wspaniałych lekarzy, którzy z zaangażowaniem niosą pomoc swoim pacjentom. Medycyna rodzinna Katowice to lekarza z pasją, dzięki którym pacjenci opuszczają gabinet z uśmiechem na ustach, pełni nadziei na lepsze jutro. Poradnia rodzinna Katowice zatrudnia najlepszych fachowców.