Skip to content Skip to footer

Dla kogo kurs spadochronowy?

Kurs spadochronowy obecnie można odbyć bez większego problemu. Jednak wymaga to ogromnej odwagi, gdyż zadanie to zdecydowanie nie jest dla każdego. Jak wygląda taki kurs i o czym warto pamiętać?

Kurs spadochronowy

Dla kogo przeznaczony jest taki kurs? Przede wszystkim dla osób, które uwielbiają świeży zastrzyk adrenaliny i nie boją się ekstremalnych sportów. Lęk wysokości także nie powinien się pojawiać. Jeśli ktoś ma ochotę sprawdzić, jak to jest szybować w powietrzu, to zdecydowanie powinien zapisać się na taki kurs.

Kurs ten bywa także nazywany przyspieszony kursem swobodnego spadania. Takie skoki najczęściej odbywają się z wysokości około 4000 metrów!

Co warto wiedzieć o spadaniu?

Sam skok trwa około 50 sekund, natomiast ciało spędza w powietrzu około 6 minut. Kurs spadochronowy ma za zadanie nauczyć zainteresowanych, jak właściwie powinien wyglądać skok z opóźnionym otwarciem spadochronu.

Kursanci dowiedzą się jak zadbać o bezpieczeństwo podczas skoku, gdyż jest to niezwykle ważne. Poznają wszystkie plany awaryjne. Mają obowiązek zapoznać się z teorią dotyczącą skakania z tak dużych wysokości. Nauczą się także, jak właściwie ustabilizować ciało w czasie lotu.

Jak wygląda szkolenie?

Ten kurs dzieli się na dwie części. Pierwsza z nich to czysta teoria, która trwa 8 godzin. W tym czasie instruktorzy przedstawiają wszystkie zagadnienia i całą teorię związaną ze skokiem.

W część praktyczną wchodzą już skoki z instruktorem. Na początek przy pierwszych skokach kursant może liczyć na pomoc dwóch osób, którzy asekurują i pomagają prawidłowo wykonać zadanie. Aby ukończyć kurs konieczne będzie wykonanie od 6 do 10 prawidłowych skoków. Po takim ukończonym kursie, kursant ma możliwość do samodzielnego skakania, ale pod nadzorem instruktora. Po wykonaniu 50 takich skoków można ubiegać się o wydanie zaświadczenia, które upoważnia do skoków bez żadnego nadzoru.

Skoki ze spadochronu to zadanie dla wyjątkowo odważnych osób. Nie każdy jest w stanie się na to zdobyć. Podobnie nie każdego na to stać, gdyż całość to niekiedy koszt około 2 tysięcy złotych. Jednak o marzenia trzeba walczyć. Jest to niezwykle niebezpieczny, ekstremalny sport dlatego przede wszystkim należy zachować ostrożność.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.