Skip to content Skip to footer

Dobre gniazdka elektryczne gwarancją sprawnego działania całej sieci

Energia elektryczna ma coraz większe znaczenie we współczesnym świecie. Z racji tego, że przybywa urządzeń zasilanych prądem, niezwykle istotne jest to, aby energii nie zabrakło, a sieci elektryczne były odpowiednio wydajne i działały bezawaryjnie. Na prawidłowe funkcjonowanie sieci wpływa wiele elementów. Niewątpliwie jednym z nich są też zwykle gniazdka, choć często nie przywiązuje się do ich jakości i funkcjonalności należytej uwagi. A jakość gniazdka ma coraz większe znaczenie, gdyż w otoczeniu człowieka przybywa sprzętów zasilanych prądem i przeciętny człowiek używa ich o wiele więcej niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Wybór gniazdek elektrycznych jest dziś tak duży, a ich funkcjonalność tak różnorodna, że bez problemu można je dobrać do potrzeb.

Gniazdka elektryczne istotnym elementem sieci elektrycznej

Z racji błyskawicznie wzrastającej liczby urządzeń elektrycznych, zarówno w użytku domowym, jak i w różnego rodzaju fabrykach czy innych budynkach, niezwykle istotna jest wydajność samej sieci, jak i odpowiednia liczba gniazdek elektrycznych. W pierwszej kolejności ważna jest odpowiednia moc przyłączeniowa, ale i jakość kontaktów elektrycznych ma wpływ na wydajność i brak zakłóceń w postaci przepięć czy przepaleń. Gdy dołoży się do tego to, że nowoczesne urządzenia mogą mieć bardzo duża moc, to okaże się, że wysokiej jakości kontakty elektryczne mogą mieć wpływ na działania sieci.

Dobre gniazdka elektryczne zapobiegają awariom

O jakości gniazdka elektrycznego decyduje wiele parametrów, choć może się z pozoru wydawać, że każde jest takie samo. Jeśli chodzi o kontakty elektryczne, liczy się choćby jakość wykonania. Odpowiedni docisk bolców, odizolowanie poszczególnych faz oraz prawidłowe umocowanie w ścianie na pewno będą miały wpływ na prawidłowe działanie całej sieci i poszczególnych urządzeń. Dopiero w dalszej kolejności należy zwracać uwagę na wygląd i kolorystykę.

Gniazdka elektryczne i ich funkcjonalność

Asortyment kontaktów elektrycznych jest obecnie bardzo szeroki. Poza tym, że można kupić je w formie natynkowej i podtynkowej, z uziemieniem lub bez, istnieje wiele innych wariantów. Coraz popularniejsze są gniazdka pogrupowane po kilka w jednej obudowie, dzięki czemu można ograniczyć potrzebę używania rozgałęźników i przedłużaczy. Współczesne dobre gniazdka elektryczne mogą mieć osłonę chroniącą przed wodą, różne stopnie ochrony IP chroniące puszkę przed wilgocią i zanieczyszczeniami. Coraz częściej gniazdka elektryczne występują razem z innymi mediami, w tym siecią internetową, sygnałem telewizyjnym, a mogą też być wyposażone w gniazdka USB. Wiele osób decyduje się też na kontakty z wyłącznikiem napięcia.