Skip to content Skip to footer

Internetowy slang

Niezależnie od czasów każda grupa społeczna tworzy swój własny indywidualny żargon, którym posługuje się w codziennej komunikacji. Nie ominęło to również internetu, gdzie gracze, informatycy i zwykli użytkownicy wytworzyli indywidualny zasób słownictwa popularnie określany, jako slang internetowy.

Czym jest slang internetowy?

Ze slangu internetowego korzystają wszyscy użytkownicy. Gracze, informatycy, czy też zwykłe osoby przeszukujące zasoby internetowe. Z tego względu nigdy nie powstał standaryzowany slang internetowy. Każda z grup może używać nieco bardziej odmiennego słownictwa, natomiast istnieje dość duży zasób słów, który jest używany przez wszystkich.

Nowe słowa powstają najczęściej na podstawie słownictwa angielskiego i wywodzą się od anglojęzycznych użytkowników internetu. Do najpopularniejszych należą akronimy, jak lol (laughing out loud, ale równie popularnym jest zapis angielskich słów w sposób fonetyczny.przykładem może być CU – see you. Jednym z elementów slangu internetowego jest żargon lub też slang komputerowy.

Charakterystyka slangu komputerowego.

Chociaż pierwotnie slang komputerowy był ściśle związany z informatykami, to z czasem zaczął być stosowany przez inne grupy zawodowe bezpośrednio związane z komputerami i internetem. W ten sposób część slangu komputerowego jest dziś częścią codziennego słownictwa, chociaż wciąż nierozumianą przez sporą część społeczeństwa.

Wynika to między innymi z faktu, że większość słów będących w obiegu pochodzi z języka angielskiego. Trzonem, najbardziej rozpowszechnionymi słowami z żargonu komputerowego są spolszczone nazwy różnorodnych urządzeń, części tychże urządzeń, czy też czynności związane z podejmowaniem konkretnych działań.

Przykładem może być słowo blast slangowe określenie na dodawanie dużej ilości linków do strony. Przy czym w innych grupach słowo to może mieć inne znaczenia. Słowem blast slang młodzieżoy określa sytuację, w której czerpiemy dużą ilość radości. Zdarza się również, że jedno slangowe określenie jak akronim HD może być rozumiany przez wszystkich tak samo, ale mieć kilka akceptowanych rozwinięć. I tak HD oznacza równocześnie „wysokiej jakości”, jak i „dysk twardy”.

Innym przykładem są topy slangowe określenie na coś będącego na szczycie. Tak samo, jak w przypadku blastu znaczenie będzie odmienne w różnych grupach. Nastolatek przez słowo topy slangowe rozumie odwołanie do najwyższych wyników na forach i portalach. Dla innych może się to odnosić do wyników wyszukiwania w przeglądarce internetowej. Topami w tym przypadku będą strony, które pojawiły się najwyżej po wpisaniu określonej frazy.