Skip to content Skip to footer

Jak działa AMS system?

W celu sprawniejszej kontroli przesyłek eksportowanych do USA wprowadzono w 2004 roku AMS system. Jest on zautomatyzowany i służy do weryfikacji oraz przekazywania danych na temat ładunku.

Zasada działania systemu

Podmiotami odpowiedzalnymi za jego obsługę są Urzędy Celne i Ochrony Granic. Głównym celem jest jest oczywiście zwiększenie bezpieczeństwa. Niestety dość częstym zjawiskiem są zamachy bombowe z użyciem niebezpiecznych ładunków. Z reguły są one zapakowane w ten sposób, że nie sposób odróżnić ich od normalnych przesyłek. Warto jednak pamiętać, że AMS system wprowadza to na zupełnie nowy poziom, dzięki któremu linie lotnicze i spedytorzy mogą czuć się bezpiecznie.

System śledzenia

System śledzenia przesyłek AMS jest niezwykle precyzyjny i obejmuje ładunki transportowane drogą kolejową, morską, a także lotniczą. AMS system obecnie wykorzystuje się na całym świecie, a jego technologia jest systematycznie rozwijana. Regularne podnoszenie poziomu bezpieczeństwa jest priorytetem wszystkich państw i leży w interesie obywateli. Zadaniem każdego spedytora jest podanie szczegółowych danych o przesyłce. Informacje te są zapisywane przez system AMS i przekazywane dalej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że linie lotnicze również są zobowiązane do udostępnienia szczegółowych komunikatów o ładunku. Trzeba również mieć na uwadze, że towar powinien być zgłoszony 24 godziny przed ostatecznym opuszczeniem portu.

Cofnięcie przesyłki

Niedopełnienie tych formalności spowoduje, że przesyłka będzie cofnięta na koszt nadawcy. Należy pamiętać, że system zapisuje wszystkie informacje o przybyciu ładunku. Sytuacja wygląda dokładnie tak samo w przypadku przesyłek, które są kierowane do Meksyku. Wystarczy jednak, że są przeładowywane w tym kraju, żeby zostały wpisane do rejestru. Za naruszenie celnych wymagań grożą bardzo wysokie grzywny, które mogą sięgać nawet 10 000 USD. Tak wysokie kary są wynikiem chęci zabezpieczenia linii lotniczych przed zamachami bombowymi, które były główną przyczyną wprowadzenia takiego systemu. Niestety paczki, które zawierają niebezpieczne przedmioty lub substancje cały czas się trafiają, więc elektroniczna kontrola jest bardzo dużym osiągnięciem. Jest to również korzystne ze względów ekonomicznych, ponieważ system komputerowy jest całkowicie zautomatyzowany. To sprawia, że czas odprawy celnej jest skrócony do minimum, a przetwarzanie informacji jest niezwykle szybkie. Podstawą działania tego systemu jest sprawny przepływ danych między portami.