Skip to content Skip to footer

Jak zoptymalizować stronę opartą na WordPress?

WordPress to system zarządzania treścią strony internetowej. Swoją popularność zawdzięcza prostocie, dzięki której nawet osoby bez specjalistycznej wiedzy mogą stworzyć własną witrynę internetową. Do dyspozycji użytkowników są motywy i wtyczki, pozwalające na zbudowanie w pełni funkcjonalnej strony. Pozycjonowanie strony WordPress jest stosunkowe łatwe, wystarczy zwrócić uwagę na kilka elementów.

Linki w obrębie witryny

Gdy już zainstalujemy WordPress na naszym serwerze, warto przyjrzeć się ustawieniom bezpośrednich odnośników. Decydują one jak linki wewnętrzne na naszej stronie są widziane przez użytkownika.Domyślnie link zawiera ID danej podstrony, co wygląda mało zachęcająco, nawet dla wyszukiwarki. Aby pozycjonowanie strony WordPress przebiegało sprawniej, należy wybrać opcję „nazwa wpisu”.

Opcje te znajdziemy w ustawienia/bezpośrednie odnośniki.

Meta dane

Meta dane strony internetowej mają istotny wpływ na jej pozycję w wyszukiwarkach. Informacje widoczne dla użytkowników są zapisane jako meta title i meta description. Samodzielna edycja meta danych może być kłopotliwa, dlatego pozycjonowanie WordPress można wykonać przy pomocy odpowiednich wtyczek, niektórych nawet darmowych. Takie wtyczki pozwalają na prostą zmianę wartości meta danych.

Czas ładowania strony

Pozycjonowanie WordPress wiąże się też z szybkością ładowania witryny internetowej. By poprawić działanie strony możemy skorzystać z przydatnych wtyczek. Na przykład W3 Total Cache powoduje włączenie pamięci podręcznej przeglądarki dla naszej witryny. Dzięki temu każde kolejne wejście wczytuje się szybciej, część informacji jest przechowywanych na komputerze użytkownika.

Równie przydatna jest wtyczka EWWW Image Optimizer, która w szybki sposób może zoptymalizować wszystkie grafiki na stronie.

WordPress pozycjonowanie- mapa witryny

Aby w systemie wordpress pozycjonowanie przebiegało sprawnie potrzebna jest mapa strony. Jest to plik opisujący całą strukturę danej witryny. Dzięki niemu roboty wyszukiwarek sprawniej poruszają się po naszej stronie. Samodzielne stworzenie takiego pliku może być nieosiągalne, zwłaszcza dla laików i w tej sytuacji również warto skorzystać z wtyczki oferowanej przez WordPress, a mianowicie Yoast Seo. Ta wtyczka automatycznie wygeneruje plik mapy strony.

Aby w pełni zoptymalizować stronę należy poinformować Google o naszej mapie witryny, poprzez dodanie jej do Google Search Console.