Skip to content Skip to footer

Jakie wyobrażenia o przyszłości mają młodzi ludzie?

Maturzyści to osoby, które lada moment zetkną się problemem poszukiwania pracy. W związku z tym w szkole nauczyciele uczą ich, na czym polega pisanie cv i jakie znaczenie ma ono dla przyszłego pracodawcy. Jednak dla części młodzieży praca na etacie nie jawi się jako coś pozytywnego. Młodzi chcą być niczym kreatorzy kariery i sami decydować o własnym losie.

Dlaczego pisanie cv kojarzy im się z czymś archaicznym?

Może wynika to z ich światopoglądu, a może jest konsekwencją młodzieńczego buntu. Nastolatkom zaraz po maturze wydaje się, że mogą podbić świat i robić, co tylko zechcą. Jednak zazwyczaj czeka ich twarde zderzenie z rzeczywistością. Nie można przecież wciąż bujać w obłokach. Zresztą rynek pracy brutalnie tłumi wszelkie przejawy spontaniczności. Wolne zawody takie jak malarz, pisarz czy aktor może są bardziej atrakcyjne, ale nie przynoszą poczucia stabilizacji i pewnych zysków.

Kiedy następuje przewartościowanie priorytetów życiowych?

Zwykle odbywa się to po skończeniu dwudziestego czwartego roku życia. To wtedy większość młodych ludzi znajduje pierwszą pracę i decyduje się na założenie rodziny. Tworzenie cv i rozsyłanie ich po korporacjach już nie jawi się im jako czynność archaiczna i pozbawiona sensu. Poza tym zdają sobie sprawę, iż rodzice nie będą wiecznie finansować ich artystycznych wizji. Co prawda nie rezygnują oni całkowicie ze swoich młodzieńczych marzeń, ale spadają one na dalsze miejsce w hierarchii życiowej.

Czy tworzenie cv, tak by spełniało oczekiwania pracodawcy- zawsze kończy się sukcesem?

No niestety nie. To czy dostanie się konkretną posadę, o którą się aplikuje, jest wypadkową wielu czynników. Pierwszym z nich jest ilość chętnych na dane stanowisko. Drugim jest nasza gotowość do rewolucyjnych posunięć. Czasem nowa praca wiąże się także ze zmianą miejsca zamieszkania. Trzecim czynnikiem są koneksje rodzinne. Nie da się ukryć, że są one pomocne w znalezieniu pracy.

A co z jednostkami, które nie chcą brać udziału w wyścigu szczurów?

One najczęściej decydują się na założenie własnej działalności. Jak już wcześniej wspomniano, to z ich szeregów będą wywodzić się wybitni kreatorzy kariery. Niepokorne jednostki lubują się również w show-biznesie, gdyż z nim wiążą największe nadzieje na przyszłość. Czasem solowa kariera wychodzi im na dobre, a innym razem doszczętnie pozbawia ich złudzeń o lepszym życiu.