Skip to content Skip to footer

Jakie zastosowanie ma technologia RFID?

Można zaobserwować, że technologia RFID z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Nie wszystkie firmy jeszcze przekonały się do wspomnianego rozwiązania. Gdzie można ją wykorzystać?

Inwentaryzacja

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że Systemy rfid zdecydowanie przyspiesza proces związany z inwentaryzacją. Jak wiadomo w przypadku klasycznego spisu z natury trzeba odczytać praktycznie każdy kod kreskowy, którym są oznaczone poszczególne środki trwałe czy towary.

Z kolei identyfikacja radiowa umożliwia odczytać tagi nawet z kilku metrów. Ponadto nie ma potrzeby ich dokładnej lokalizacji. Godny uwagi jest fakt, że etykiety bardzo często znajdują się w słabo oświetlanych miejscach. Technologia RFID będzie eliminowała wspomnianą trudność. Dzięki temu inwentaryzacje będzie przebiegała nie tylko sprawnie, ale również szybko.

Identyfikacja odzieży w pralni

Należy mieć świadomość, że w procesie pralniczym bardzo ważna jest kontrola procesu związanego z przyjęciem, a także wydaniem. Jak wiadomo nie może dojść do sytuacji, w której ubranie zostanie przyjęte do prania, a następnie nie opuści określonego zakładu. Problem pojawia się w sytuacji, gdzie pralnia nie będzie w stanie zidentyfikować ubrania z przynależnością do klienta.

Wspomnianego problemu można oczywiście uniknąć w przypadku zastosowania technologii RFID. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że przy wsparciu właściwego systemu informatycznego pozwoli ona na monitorowanie przepływu ubrań. Ponadto wyeliminowane zostaną nieścisłości czy błędy.

Imprezy sportowe

Można zaobserwować, że bieganie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W największych polskich miastach systematycznie organizowane są eventy biegowe. Godny uwagi jest fakt, że rejestracja poszczególnych użytkowników, a także pomiar czasu bazują przeważnie na wykorzystaniu omawianej technologii RFID.

Każdy. uczestników posiada bowiem unikalny tag RFID. W zdecydowanej większości przypadków jest on umieszczony na numerze startowym. Z kolei bramki RFID będą gwarantowały bardzo dokładny pomiar czasu uczestników.