Skip to content Skip to footer

Kiedy stosuje się wchłanialne, a kiedy niewchłanialne nici chirurgiczne?

Nici chirurgiczne wykorzystywane są podczas wielu zabiegów oraz w celu przyspieszenia gojenia się trudnych ran. Uszkodzenia poszczególnych tkanek wymagają zwykle zastosowania szwów o innych właściwościach. Dlatego też możliwe jest odnalezienie wielu różnych rodzajów nici. Co warto o nich wiedzieć?

Nici wchłanialne i niewchłanialne

Najbardziej popularny podział wyróżnia szwy wchłanialne i niewchłanialne. Pierwsze z nich cenione są za to, że ulegają biodegradacji. Dla wielu osób ich zastosowanie to prawdziwa ulga chroniąca przed poddawaniem się zabiegowi usunięcia szwów. Nici te wykorzystuje się przede wszystkim w stomatologii, chirurgii dziecięcej i plastycznej. W tej ostatniej dziedzinie dużym atutem jest fakt, że szwy nie pozostawiają po sobie nieestetycznych śladów. Pozwala to zadbać o odpowiednie efekty zabiegów. Brak konieczności usuwania szwów jest też bardzo ceniony w zabiegach urologicznych i ginekologicznych. Nić chirurgiczna wchłanialna może wydawać się doskonałym rozwiązaniem. Sprawdza się jednak najlepiej we wspomnianych wyżej sytuacjach. Dlaczego niewchłanialne Nici chirurgiczne bywają lepszym rozwiązaniem?

Kiedy stosuje się szwy niewchłanialne?

Choć wsiąkające szwy, których nie trzeba usuwać są w wielu sytuacjach bardzo wygodne, trwałe nici często okazują się lepszą opcją. Dotyczy to zabiegów, w których szew musi wytrzymać dłuższy czas i wykazać się odpornością na zginanie lub nasiąkanie płynami. Stosuje się je m.in. w chirurgii skóry, sercowo-naczyniowej i urazowo-ortopedycznej. W przypadku zszywania naczyń krwionośnych stałe i pewne podtrzymanie ma ogromne znaczenie. Nici wchłanialne z czasem słabną, a stopień ich podtrzymywania może być bardzo niski jeszcze przed zupełnym rozpuszczeniem. Dlatego też nie są odpowiednią opcją w każdej sytuacji.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Oba rodzaje nici produkowane są z różnych tworzyw. Mogą być też pojedyncze i plecione z większej ilości włókien. Dzięki dużej różnorodności możliwe jest dobrane najlepszych szwów do zapotrzebowania. Profesjonalny nić chirurgiczna sklep pozwala zakupić wysokiej jakości materiały do przeprowadzania zabiegów. Szwy dobrane przez lekarza z pewnością okażą się najlepszą opcją, która umożliwi szybką rekonwalescencję.