Pierwsza wizyta u psychologa wcale nie musi być powodem do niepokoju. Ważne jest to, aby znaleźć godnego zaufania specjalistę, który cieszy się pozytywną opinią wśród pacjentów. Decyzji nie należy podejmować zbyt pochopnie. Musimy upewnić się, że mamy do czynienia z prawdziwym zawodowcem. Nie istnieje idealny moment na to, aby zdecydować się na terapie. Wiele osób musi dojrzeć do tego, by ocenić, że wsparcie profesjonalisty jest niezbędne do tego, aby „stanąć na nogi”.
Stany depresyjne
Wiele osób decyduje się na pierwszą wizytę u psychologa w momencie wystąpienia stanu depresyjnego. Im wcześniej rozpocznie się terapia, tym lepiej. Brak chęci do życia może pojawić się na skutek traumatycznego wydarzenia np. utraty pracy, śmierci bliskiej osoby, czy też bolesnego rozstania. Ciężko jest poradzić sobie z silnymi emocjami, jednak jest to możliwe. Nie można jednoznacznie powiedzieć, jak długo będzie trwać terapia, ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna, która zależy od posiadanych predyspozycji.
Bywa tak, że konieczne są wizyty u psychologa przez kilka lat. Istotne jest to, aby skutecznie wyeliminować przyczynę posiadanego problemu. Nie można dopuścić do tego, aby powrócił on niczym bumerang. Czasami wydaje nam się, że pokonaliśmy depresję, jednak powraca on przy okazji kolejnego niepowodzenia lub przykrego doświadczenia.
Stany lękowe
Lęk jest uczuciem, które zna każdy człowiek. Stany lękowe zwykle rozwijają się stopniowo. W momencie, gdy są one bardzo nasilone uświadamiamy sobie, że ciężko jest nam funkcjonować. Do pierwszej wizyty u psychologa nie musimy, ale możemy się przygotować. Dobrze jest ustalić, jakie informacje chcemy przedstawić. Ważna jest naturalność – nie należy w głowie tworzyć żadnych scenariuszy terapii.
Problemem osób cierpiących na stany lękowe jest fakt, że bardzo często pierwsza wizyta u psychologa jest dla nich źródłem ogromnego stresu. W takiej sytuacji najlepiej jest poprosić o wsparcie bliską osobę. Będzie ona stanowić naszą motywację.
Nadmiar stresu
Szybki tryb życia i nadmierny stres mogą doprowadzić do załamania nerwowego, wielu poważnych chorób, a nawet przedwczesnej śmierci. Właśnie dlatego dobrze jest zapisać się na terapię, dzięki której nauczymy się skutecznego sposobu na eliminację negatywnych emocji. W ten sposób jakość naszego życia wzrośnie. Odzyskamy spokój, dzięki czemu będziemy mogli skupić się na tym, co naprawdę ma znaczenie.
Pierwsza wizyta u psychologa nie jest powodem do wstydu. Powinniśmy być dumni, że pracujemy nad sobą i dokładamy wszelkich starań, aby zmieniać się na lepsze.