Skip to content Skip to footer

Klimatyzacja i systemy chłodzące

Już wkrótce nadejdzie lato. A co za tym idzie nadejdą również upały. Warto się zastanowić co zrobić, aby sobie z nadmiarem gorącego powietrza poradzić. Najprostszym sposobem wydaje się oczywiście sprawna wentylacja pomieszczeń.

Można o nią zadbać na różne sposoby. Jednym z nich są specjalnie zamontowane filtry służące do oczyszczania powietrza i klimatyzatory, które zapewinają nieprzerwany dopływ orzeźwiającego powietrza. Wpływają one zarówno na jego temperaturę, jak i wilgotność, wiec sprawdzą się też wtedy, gdy powietrze jest bardzo ciężkie i duszne.

Dużo prostszym sposobem może się natomiast okazać odpowiednie wywietrzenie pomieszczeń. Szczególnie w nocy i wczesnym ranem należy napuścić do środka budynku sporo schłodzonego powietrza. Później, gdy temperatura zaczyna się podnosić, należy rozważyć, czy nie warto zastosować przeciągu. Niestety sprawdzi się to tylko wteyd, gdy nie ma w pomieszczeniu zbyt dużo lekkich przedmiotów, takich jak np. papiery, które mogłyby przez to rozlecieć się po całym budynku.

Oczywiście można też stosować systemy chłodzące. Rozwiązanie to będzie szczególnie trafne, jeśli mowa o np. magazynach żywności, sklepach spożywczych czy ogólnie o miejscach przechowywania łatwo psujących się pod wpływem temperatury przedmiotów. Tu należy wspomnieć, że istnieją systemy chłodzące o różnej mocy, wykorzystywane w różnych okolicznościach. Jedne tylko po to, żeby obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, ale inne już po to, zeby faktycznie konserwować znajdujące się w pomieszczeniu towary i materiały przemysłowe.