Skip to content Skip to footer

Krówki ręczne a krówki od producenta

Krówki to niesamowicie słodkie i bardzo popularne, tradycyjne słodycze polskie. Wytwarzane są od wielu lat i ich tradycyjna receptura nie uległa zmianie. Mogą być wytwarzane masowo, za pomocą maszyn, albo też ręcznie w małym przedsiębiorstwie bądź też w zaciszu domowym. Wielu specjalistów w dziedzinie słodkości twierdzi, że najlepsze krówki wytwarzane są ręcznie.

Jak zrobić krówki w domu?

Przepis na krówki nie jest skomplikowany i nie wymaga wielu składników, a jedynie trzeba na ich zrobienie poświęcić trochę czasu. Gotowanie i stygnięcie masy krówkowej w warunkach domowych może potrwać nawet kilka dni, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Jednak dla tej słodkiej przyjemności warto poświęcić trochę czasu.

Krówka cukierek składa się jedynie z trzech, bardzo prostych składników, które prawdopodobnie posiadasz w swojej kuchni, czyli z masła, mleka i cukru. Te trzy składniki w odpowiednich proporcjach należy w pierwszej kolejności połączyć z sobą i ugotować, aż do wytworzenia się ciągnącej masy krówkowej. I to jest pierwszy krok, który wymaga od nas sporej dozy cierpliwości, ponieważ takie gotowanie potrwa godzinę lub dłużej, w zależności od mocy grzewczej, której użyjemy.

Następny etap procesu wytwarzania popularnych ciągutek, który również wymaga od nas anielskiej cierpliwości, to studzenie masy krówkowej, którego długość zależna jest przede wszystkim od ilości masy, którą ugotowaliśmy. Im jest jej więcej, tym będzie trwało to dłużej. Warto jednak zaczekać, aby później móc podarować sobie rozkosz podniebienia, jaką gwarantuje nam krówka cukierek.

Krówki smakowe, kruche i ciągutki

Jeżeli uwielbiamy smak krówkowy, ale przy tym nie jesteśmy miłośnikami ciągnącej się w nieskończoność i przyklejającej do zębów konsystencji, idealnym rozwiązaniem będą kruche krówki. Co dodać do masy krówkowej, aby była ona krucha? Otóż producent słodyczy nie dodaje nic. Wystarczy odłożenie masy w chłodne miejsce na dłuższy czas (kilka, nawet kilkanaście dni) i skruszeje samoistnie. Kruche krówki powstają więc z tych ciągnących się, wystarczy dać im trochę czasu.

Jeżeli natomiast lubimy mieszać różne smaki i chcemy uatrakcyjnić nasze słodycze, to do masy można dodać dodatkowe składniki, dzięki którym krówka nabierze dodatkowego posmaku. Może być to przykładowo czekolada, dzięki której sam cukierków nabierze dodatkowej głębi.