Skip to content Skip to footer

Kto sprawdza zanieczyszczenie wód?

Woda towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Pijemy ją, kąpiemy się w różnorodnych zbiornikach wodnych, używa jej się do nawadniania pól oraz wykorzystywana jest w zakładach produkcyjnych. Oznacza to, że jest wiele sposobów, dzięki którym przedostaje się ona do naszego organizmu. Dlatego tak ważna jest jakość wody.

Problem zanieczyszczenia wód

Kto sprawdza zanieczyszczenie wód w Polsce? W naszym kraju nad kontrolą wody czuwa Państwowy Monitoring Środowiska, który działa na podstawie Ustawy Prawo Wodne (Dz. U. z 2014 r. poz. 659 z późn. zm.). Oprócz oficjalnych danych przekazywanych do mediów i prasy z systematycznych badań, Ministerstwo Środowiska dba o to, by wszelkie problemy z zanieczyszczeniem wód były od razu wyeliminowane oraz przeciwdziałano im w latach późniejszych.

Ponadto, wiele osób indywidualnych na własną rękę zajmuje się badaniem wody. Kto sprawdza zanieczyszczenie wód jeszcze? Takie badanie można zlecić specjalnym laboratoriom lub ośrodkom badawczym, które na podstawie przyniesionej próbki z dokładnym wskazaniem miejsca, mogą odczytać w zaledwie kilka dni dokładny stan wody oraz wszystkie substancje i związki w niej zawarte. Bada się w ten sposób wody gruntowe, jeziora, rzeki, wodę z morza oraz wodę z kranu.

Kontrola jakości wody

Bez względu na to, kto sprawdza zanieczyszczenie wód – każda kontrola jakości wody przeprowadzana jest według pewnych norm i schematów. W czasie kontroli wody sprawdza się kilkanaście wskaźników i porównuje się je ze wskaźnikami, które ujął Minister Zdrowia w swoim rozporządzeniu z 7 grudnia 2017 w sprawie jakości wody do picia.

Dodatkowo, badanie zanieczyszczenia wód polega na ocenie barwy, zapachu i mętności wody. Sprawdza się również wodę pod względem fizykochemicznym czyli pod względem twardości wody, odczynu PH, zawartości w wodzie azotanów, żelaza manganu czy przewodności elektrolityczną. Wodę można również przebadać pod względem bakteriologicznym.

Koszty badania

Badanie zanieczyszczenia wód często zlecają klienci indywidualni, jak również duże firmy i przedsiębiorstwa. Analiza wody zależy od zakresu badań, jakie klient chce wykonać. Badanie mikrobiologiczne wody wyniesie około 150 – 200 zł. Za badanie fizykochemiczne klient musi zapłacić nie mniej niż 250 zł. Kompleksowa analiza wody to koszt rzędu 400 zł. Wyniki klient otrzymuje w zaledwie kilka dni.

Analiza wody to początek, by ustalić metodę filtracji tej wody. Warto jej dokonywać raz na jakiś czas, by mieć pewność jaka woda płynie w naszych kranach. Do uzdatniania wody mogą przyczynić się przeróżne filtry dostępne na rynku. Należy pamiętać, że jakość wody zależy w główniej mierze od człowieka, który swoimi działaniami wielokrotnie sam ją zanieczyszcza.