Skip to content Skip to footer

Lakiery kameleon

Kładąc na powierzchnię naszego samochodu lakier kameleon, należy mieć świadomość upływającego czasu. I nie chodzi tu wyłącznie o to, by rozpamiętywać tu jakiekolwiek filozoficzne problemy. Wręcz przeciwnie – chodzi o to, by lakier ten był nałożony w sposób poprawny. I by zachowany był efekt zmiany barw, tak charakterystyczny dla kameleona.

Ważna jest temperatura

Wszystkie interwały czasowe, tak istotne dla prawidłowego nałożenia lakieru kameleon, są określone dla odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza. Parametry te, nie powinny być zbyt wysokie (czas schnięcia byłby zbyt krótki) i zbyt niskie (mogłoby dojść do zamazania lakieru, nadmiarem pojawiającej się na nim wody). Ważne jest więc, by cały proces nakładania, odbywał się w określonej temperaturze.

Dla lakieru kameleon, będzie to 20 stopni Celsjusza. Jest to najlepsza temperatura, do takich właśnie prac. W praktycznie każdym warsztacie samochodowym, temperatura powinna być właśnie taka, lub w najgorszym wypadku zbliżona do tej wartości. W przeciwnym razie, mogą pojawić się spore trudności w nałożeniu lakieru.

Ale również istotny jest czas…

Podczas kładzenia lakieru kameleon, najważniejsze są dwa zjawiska. Pierwszym z nich, jest odparowywanie lakieru. Proces ten, odbywa się zaraz po jego nałożeniu i wiąże się bezpośrednio z jego właściwościami. Podczas odparowywania, nie można pod żadnym względem nakładać kolejnej warstwy lakieru. W ten sposób, możemy zaburzyć jego strukturę optyczną.

Schnięcie, to kolejne zjawisko, po upływie którego można położyć lakier kameleon na powierzchnię naszego samochodu. Jeśli kolejna warstwa zostanie nałożona na mokrą powierzchnię, cały układ wizualny kameleona, może zmienić się w bezkształtną masę wielu nieciekawych barw. Czy warto? Raczej nie…

Ile czasu?

Proces odparowania, trwa zwykle 20 minut. Po jego upływie, warstwa kameleona będzie schnąć. Czas przeznaczony na schnięcie, to około 60 minut. Po upływie tego czasu, możemy położyć kolejną warstwę. Nietrudno więc obliczyć, że jeśli zdecydujemy się 3 takie warstwy, sama wartość sumy interwałów czasowych, przekroczy 4 godziny.

Jak widać, lakier kameleon to lakier, który nie tylko trudno się nakłada. To również lakier, który wymaga od lakiernika i właściciela samochodu sporej dozy cierpliwości. Jeśli jednak zdobędziemy się na nią, możemy być pewni, że ostateczny efekt (przy zachowaniu wszelkich przepisów), będzie na tyle uderzający, że ściągnie na siebie wzrok wszystkich przechodniów w okolicy. W końcu sąsiedzi zaczną nam zazdrościć…

Tekst przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez Lakiery24.com