Skip to content Skip to footer

Lampy w kuchni – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Odpowiednie oświetlenie w kuchni jest bardzo ważne. Przygotowywanie posiłków wymaga jasnego oświetlenia, w kuchni nie powinno być żadnych miejsc zacienionych. Jednocześnie światło nie może razić domowników. Warto wiedzieć, na jakie aspekty zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej lampy kuchennej, dzięki czemu z kuchni będzie można korzystać komfortowo i wygodnie.

Zakup odpowiedniej lampy kuchennej

Kupno odpowiedniej lampy musi być sprawą przemyślaną. Z całą pewnością lampa kuchenna musi być dopasowana do wnętrza pomieszczenia – powinna posiadać tyle punktów świetlnych, by zapewniać w kuchni odpowiedni poziom jasności. Mniejsze lampy sprawdzą się przy dodatkowym oświetleniu, np. z listwami montowanymi pod szafkami. W kuchni raczej powinno się montować lampy sufitowe, a nie kinkiety, które mogą nie dawać odpowiedniego poziomu jasności, a przy tym ich światło jest zwykle rozproszone. Obecnie produkowane lampy oferują możliwość montowania żarówek zwykłych, jak i halogenowych czy LED-owych, dlatego użytkownik ma spory wybór, jeśli chodzi o dostępne formy oświetlenia. Boczne oświetlenie może być wykorzystywane do doświetlania miejsca pracy, jednak nie wykorzystuje się go jako głównego źródła światła w kuchni. Warto pamiętać, że w kuchni najlepiej sprawdzają się lampy o prostych kształtach i jasnych kloszach – montowanie kolorowych lamp raczej nie sprawdza się przy przygotowywaniu lub spożywaniu posiłków, zaburzając choćby naturalny wygląd potraw.

Ile kosztuje lampa do kuchni?

Wiele osób uważa, że tanie lampy nie sprawdzą się w kuchni. Jest to jednak błędne podejście, szczególnie że wiele sklepów proponuje okresowe promocje na tanie żyrandole, które są dobrej jakości. Tak naprawdę, tanie lampy do kuchni można kupić już za 70-90 złotych, ale są również dostępne znacznie droższe modele. Lampa kuchenna musi mieć określone funkcje, dawać jasne światło i pasować stylistycznie do umeblowania pomieszczenia. Tanie żyrandole mogą się znakomicie sprawdzić, ponieważ zwykle mają jasne barwy, idealne do kuchni. Oczywiście ceny na rynku są różne, jednak nawet bez promocji lampę kuchenną można kupić już za mniej niż 200 złotych. Z całą pewnością warto szukać promocji, dzięki którym zakup lampy nie obciąży zbytnio domowego budżetu.