Skip to content Skip to footer

Lunety myśliwskie jako urządzenia o wysokiej użyteczności

Myśliwi mają specyficzne podejście do uprawianego przez siebie hobby. Mimo wszystkich pozytywnych słów, jakie są w stanie wypowiedzieć na jego temat osoby parające się tą profesją, w gruncie rzeczy polega ono jednakże na uśmiercaniu zwierząt. Choć dostrzegalne są pozytywne efekty działalności kół myśliwskich, to jednakże społeczne nastawienie do tej grupy jest bardzo negatywne, a tendencja ta ulega wzmocnieniu z roku na rok.

Sprzęt, bez którego nie ma hobby

Myślistwo w głównej mierze opiera się o korzystanie ze rynsztunku łowieckiego. Nie będzie odkryciem stwierdzenie, iż myślistwa nie da się uprawiać z gołymi rękoma. Aby realizacja tej pasji była możliwa niezbędne jest nabycie odpowiedniego wyposażenia. Choć w pierwszej chwili na myśl przychodzi przede wszystkim strzelba i inne rodzaje broni myśliwskiej, to asortyment sprzętu wykorzystywanego przez myśliwych jest o wiele większy.

Jednym z najbardziej popularnych urządzeń, po które sięgają członkowie kół łowieckich, są lunety myśliwskie. Te dość skomplikowane urządzenia optyczne służą do przybliżania widoku, na zasadzie podobnej do działania znacznie popularniejszych lornetek. Przeznaczeniem, jakie ma każda luneta myśliwska jest jednakże wypatrywanie zwierząt, na które przeprowadzane jest w danym momencie polowanie. Co więcej istnieje praktyczna możliwość zespolenia lunety z wykorzystywaną przez danego myśliwego bronią, dzięki czemu przeistacza się ona w profesjonalne urządzenie celownicze.

Sprzęt optyczny, który ułatwia polowanie

Lunety myśliwskie są jednakże urządzeniami relatywnie drogimi, szczególnie jeśli koszt ich zakupu zestawi się z kosztami zakupu lornetek. Nie zmienia to jednakże faktu, że w leśnej głuszy, w jakiej zazwyczaj przeprowadzają polowania myśliwi, luneta myśliwska sprawdza się w wyborny sposób. Pozwala bowiem na dostrzeżenie zwierzęcia nawet ze znacznej odległości, co nie jest możliwe przy wykorzystaniu jedynie ludzkiego oka.

Aby zminimalizować koszty nabywania takiego sprzętu myśliwi najczęściej sięgają po lunety celownicze używane. Przeznaczone wprost do użytkowania w zestawie z bronią myśliwską lunety celownicze używane są najdokładniejszą wersją tego rodzaju optyki myśliwskiej. Co szczególnie istotne używane egzemplarze są o wiele tańsze w zakupie, niż ich nowe fabrycznie odpowiedniki. Popularność tych urządzeń na rynku wtórnym jest więc stale wysoka. Praktycznie każdy egzemplarz, jaki pojawia się w sprzedaży dość szybko znajduje swojego nabywcę.