Skip to content Skip to footer

Mystery shopper czyli tajemniczy klient

W mediach słychać czasem o badaniacha typu „mystery shopper”, ale ogółem informacje ograniczają się do faktu badania i informacji o ewentualnych nieprawidłowościach i zwolnionych pracownikach… Jeśli chcesz dowiedzieć się samodzielnie jak działa badanie wykonywane przez tajemniczego klienta, sprawdź jak działa!

Zbadać wszystko

Tak to już jest, że przedsiębiorcy chcą mieć pełną kontrolę nad pracą działów i całej firmy, stąd wykorzystują różne mniej lub bardziej konwencjonalne metody dające im porządane informacje.
Oczywiście to co chcą wiedzieć pracodawcy, nie zawsze chcą przekazać pracownicy, stąd też montowane są kamery, oprogramowanie szpiegujące w komputerach itp. Niemniej coraz częsciej stosowane są też badania marketingowe, czyli m.in. tajemniczy klient. Badanie z racji że wykonuje je człowiek ma zupełnie różny charakter od klasycznych narzędzi monitorujących, stąd też zyskuje na popularności.

Tajemniczy klient w akcji

Wszyscy wiemy że takie badania są prowadzone, mało kto orientuje się jak. Otóż badanie to prowadzone jest przez niezaleznego wynajętego audytora, który ustala wcześniej z pracodawcą charakter badania i punkty na które położy nacisk. Potem przychodzi do siedziby firmy – sklepu, czy biura i usiłuje kupić produkt lub zamówić usługę.
jem
Żeby nie było tak prosto, najprawdopodobniej będzie stwarzać różne sztuczne problemy, tak aby sprawdzić obsługę w niestandardowych sytuacjach. Reakcje i zachowania skrzętnie później odnotuje w raporcie z badania. Później raport ten posłuży pracodawcy nie tylko do oceny samych pracowników, ale znalezienia samych problemów w fimie które mógłby poprawić np. szkoleniem pracowników czy zakupem nowego sprzętu. Bez kozery można jednak powiedzieć, że badanie to w głównej cześci oceniać będzie samych pracowników.

Taktyka obrony przed Mystery shopperem

Tajemniczego klienta trudno rozpoznać, niestety wielu zwykłych klientów będzie robić problemy, gdyż taka już specyfika naszego narodu. Jeśli jednak z każdym potrafisz się obejść profesjonalnie – nie masz się czego obawiać. W końcu o profesjonaliźmie świadczy właśnie podejście do każdego – nie tylko najlepszego klienta. Wtedy gdy trafisz na audytora, traktując go jak każdego swój ukryty „test” zdasz na piątkę 😉