Skip to content Skip to footer

Nabywanie uprawnień G3

Niezależnie od branży, w której działamy zawsze powinniśmy dążyć do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Jednym ze sposobów, aby móc to osiągnąć jest przystępowanie do odpowiednich egzaminów organizowanych przez komisję państwowe. Jaki mamy wybór?

Branża energetyczna

Jeśli nasze życie zawodowe jest bezpośrednio związane z tak zwaną branżą energetyczną powinniśmy pomyśleć nad zdaniem egzaminu, który nada nam tak zwane uprawnienia G3. Tego rodzaju uprawnienia to naturalny krok, dla wszystkich tych, którzy chcą mieć możliwość zarówno eksploatacji, jak i nadzoru różnorodnych urządzeń, instalacji oraz sieci, których funkcjonowanie bezpośrednio wiąże się z paliwami gazowymi. Co jeszcze należy wiedzieć na temat uprawnień?

Przystępując do organizowanego przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich egzaminu, którego ukończenie nadaje nam uprawnienia gazowe G3 nabędziemy uprawnienia w czterech różnych obszarach. Zakresie obsługi, konserwacji, remontów, oraz montażu wcześniej wspomnianych instalacji, urządzeń oraz sieci gazowych. Warto mieć na uwadze, że pozytywne ukończenie egzaminu będzie skutkowało w uzyskaniu uprawnienia ważnego przez okres jedynie 5 lat.

Kto może przystąpić do egzaminu

W aktualnych warunkach prawnych do egzaminu kwalifikacyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, w którego konsekwencji nabywamy uprawnienia gazowe g3 przystąpić może każda osoba, która w dniu stawienia się przed państwową komisją egzaminacyjną miała minimum 18 lat. Drugim kluczowym warunkiem, który upoważnia nas do podejścia do egzaminu jest posiadanie wykształcenia na poziomie minimum podstawowym.

Co istotne dla wielu osób do egzaminu państwowego nie musimy przygotowywać się poprzez kursy. Niemniej jednak w takiej sytuacji jesteśmy zobligowani do zgromadzenia oraz przyswojenia wiedzy wymaganej do uzyskania uprawnienia G3 we własnym zakresie. Będziemy zobligowani do znalezienia i przyswojenia informacji między innymi w zakresu zasad racjonalnego i bezpiecznego użytkowania urządzeń, instalacji gazowych, budowy i eksploatacji urządzeń, instalacji gazowych, czy też z zakresu prawa energetycznego.

Odpowiedni kurs

Z drugiej strony, jeżeli przystąpimy do wcześniej zorganizowanego profesjonalnego kursu doszkalającego znacząco zwiększymy swoje szanse na pozytywne ukończenie egzaminu państwowego.

Jeżeli więc zależy nam na podwyższeniu naszych kwalifikacji zdecydowanie powinniśmy zapisać się na profesjonalny kurs doszkalający prowadzony przez wykształconą kadrę dydaktyczną.