Każdy, kto odważył się na prowadzenie sprzedaży online produktów tworzonych przez własną firmę, wie jak trudne to zadanie. Trzeba zadbać o ciągłość dostaw towaru, wygląd i działanie sklepu, równocześnie prowadzić kampanie promocyjne i marketingowe. Do tego trzeba jeszcze zająć się finansami i rachunkowością. Sprzedane produkty należy jeszcze właściwie spakować i wysłać do odbiorców. Tyle z tym pracy! Czy można jakoś to rozwiązać?
Co-packing
Razem z rozwojem handlu online, pojawiły się firmy świadczące co-packing. Jedną z nich jest perfectmeridian.pl. Co-packing polega na tym, że całość zadań związanych z przepakowaniem produktów, tworzeniem nowych zestawów, czyli tzw. konfekcjonowaniem przesyłek, etykietowaniem oraz koordynowaniem wysyłki – przechodzi na profesjonalną firmę, taką jak perfectmeridian.pl. Dzięki temu, przedsiębiorca ma więcej czasu na prowadzenie właściwej działalności firmy i zajęcie się produkcją.
Na czym polega konfekcjonowanie przesyłek?
To bardzo proste. Konfekcjonowanie przesyłek to po prostu właściwe ich składanie. Można podzielić je na kilka procesów:
– przepakowywanie produktów, które polega na zastąpieniu zbiorczego opakowania, takim dedykowanym do sprzedaży. Przepakowywanie produktów to proces bardzo czasochłonny i wymagający ogromnej staranności i uwagi. Czasami, przepakowywanie łączy się z zabezpieczeniem produktu śrubką, stickerem lub taśmami;
– kompletowanie polega na przygotowywaniu gotowych zestawów produkcyjnych, np. dodawaniem do dwóch szamponów, odżywki do włosów z tej samej serii;
– kompletowanie z dopasowywaniem (matchowaniem) to trudna sztuka. Polega na pakowaniu produktów, które łączą się ze sobą według ustalonego kryterium – np. są w jednym kolorze, wzorze.
– insertowanie polega na dodaniu dodatkowych elementów jak np. ulotka do każdego pakowanego produktu;
Nie tylko przepakowywanie
Każdą przesyłkę należy też okleić właściwą etykietą. Mniejsze opakowania należy umieścić w opakowaniu zbiorczym, które koniecznie musi być zabezpieczone przed uszkodzeniem. Warto wspomnieć też o foliowaniu pakunków oraz umieszczaniu ich na zbiorczej palecie. Takie przepakowane produkty nadają się do wysyłki do własnego magazynu producenta lub do sklepów, które zajmują się dystrybucją towarów.