Skip to content Skip to footer

Im większa powierzchnia, tym trudniej o docieplenie

Zapewnienia ciepła w dużych pomieszczeniach jest tym trudniejsze i wymagające większego pomyślunku im o większej przestrzeni mówimy. W małych pokoikach w kamienicach można po prostu ustawić jakiś grzejnik, trudności zaczynają si.ę w tych większych, zwłaszcza posiadających duże okna.

W oczywisty sposób taka sytuacja może prowadzić do uciekania ciepła i równolegle z wyborem urządzenia grzewczego trzeba w takim przypadku zadbać również o należyte uszczelnienie samych okien. Na tym jednak nie koniec. Wiele osób myśli, że tylko tu są straty, a tymczasem przyczyną uciekania temperatury może być również szczelina pod drzwiami. Co wiecej, w niektórych przypadkach może też uciekać w wyniku zbyt cienkich ścian – w takich sytuacjach najlepiej nałożyć na nie izolację lub postawić przy najcieńszych miejscach dodatkową szafkę.

Jednak najpoważniejsze problemy pojawiają się w przypadku dużych sal. Dajmy na to auli na uniwersytetach, głównych sal kościelnych, czy nawet hangarów na lotnisku albo hal naprawczych w stoczniach. Tam już trzeba dobrze przemyślanych rozwiązań w rodzaju promienników cieplnych, które mogą pracować efektywnie dzięki równomiernie rozprzestrzenianemu ciepłu.

Maszyny takie z reguły ustawia się w takim miejscu, aby ciepło docierało na jak największą powierzchnię. Ustawienie nagrzewnic infraredowych w kącie byłoby zwykłym marnotrawstwem, bo energia cieplna mogłaby nie dotrzeć do przeciwległego krańca pomieszczenia. A raczej dotrzeć, ale już znacznie słabsza.

Oczywiście można też zastosować prosty trik i nie ograniczać się do pojedynczego promiennika, a rozstawić ich kilka. Wtedy dużo łatwiej będzie zapewnić sytuację, w której nie będzie sporych różnic między odczuwalną temperaturą w różnych częściach pomieszczenia.