Jednym z banalniejszych, a jednocześnie najczęściej spotykany6ch problemów w budownictwie jest sytuacja, gdy osoby wchodzące lub wychodzące w budynku w przypadku opadów deszczu będą narażone na przemoknięcie. Aby temu zaradzić stosuje się różnego rodzaju zadaszenia, które pozwalają zatrzymać krople deszczu czy śnieg.
Forma wykonania jest rożna. Czasem wykorzystywana jest warstwa blachy, kiedy indziej pleksja. Jeśli chodzi o formę wykonania, to choć od przypadku do przypadku zdarzają się wersje „na płasko” dużo popularniejsze są wykonania pod kątem lub w formie lekko zaokrąglonej. Mają one tę podstawową zaletę, że nadmiar zalegającego zimą śniegu będzie z nich co jakiś czas spadać, wiec w mniejszym stopniu będą obciążać konstrukcję.
Ciekawą koncepcją architektoniczną w tym zakresie są przezroczyste, odpowiednio wzmocnione zadaszeina wytworzone z wielokrotnie hartowanego szkła. Pomysł taki na pewno charakteryzuje się wysoką estetyką, szczególnie w przypadku budynków, w których reprezentacyjność wizualna jest bardzo ważna, na przykład hoteli, czy wielkich biurowców.
Hartowanie szyb jest tu jednak bardzo istotne, podobnie jak prawidłowe umieszczenie ram i mocowań. Wynika to z samych właściwości tego rodzaju materiału, na który trzeba uważać bardziej niż w przypadku daszków plastikowych lub blaszanych. Również wykończenie musi być takie, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko powstawania rys. Wreszcie trzeba też dużo częściej myć daszki szklane, ale za to uzyskuje się znacznie ciekawszą formę końcową.