Skip to content Skip to footer

Paletyzacja i konteneryzacja – co trzeba wiedzieć?

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo towarów podczas ich transportu i magazynowania, to uzależnione jest ono od wielu różnych elementów. Ogromną rolę odgrywa przede wszystkim to, w jaki sposób ładunek zostanie spakowany. Przedsiębiorcy korzystają z wielu różnych sprawdzonych systemów, dzięki którym możliwe jest zabezpieczenie ładunku. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście palety i kontenery.

Konteneryzacja – co trzeba wiedzieć?

Kontenery od wielu lat wykorzystywane są w transporcie lądowym, drogowym i morskim. Warto wspomnieć o tym, że według najnowszych danych prawie 80% ładunków niemasowych przewożonych jest właśnie w solidnych kontenerach. Olbrzymia popularność kontenerów w dużej mierze wynika właśnie z konteneryzacji. Mowa tutaj oczywiście o procesie wprowadzania kontenerów do transportu oraz dostosowaniu całego niezbędnego systemu przeładunkowego.

Jednym z najważniejszych zadań konteneryzacji jest wprowadzenie jednolitych standardów międzynarodowych, które mają spełniać nie tylko kontenery, ale również urządzenia wykorzystywane przy ich ładunku i magazynowaniu. Olbrzymia popularność kontenerów wynika nie tylko z ich dużej ładowności i łatwości w załadunku, ale również w bezpieczeństwie ładunku i możliwości użycia ich w każdej dziedzinie transportu.

Paletyzacja od a do z

Drugą najpopularniejszą metodą przygotowania towaru bezpośrednio do transportu jest umieszczenie go na drewnianych albo plastikowych paletach. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że proces układania towaru na paletach nie jest wcale tak prosty, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka.

Palety wykorzystywane są w dzisiejszych czasach przede wszystkim do przewozu ciężkich ładunków w transporcie drogowym. Mowa tutaj między innymi o produktach spożywczych, czy też o różnego typu materiałach budowlanych. W ostatnim czasie za ładunek palet coraz częściej odpowiadają wyspecjalizowane maszyny. Paletyzacja robotem znacząco zwiększa wydajność i co najważniejsze generuje olbrzymie oszczędności.

W dzisiejszych czasach firmy oferują bardzo wiele rodzajów paletyzacji. Wykorzystywane są nie tylko popularne kartony i pudełka, ale również zgrzewki, beczki, skrzynki albo szklane butelki. Współczesna paletyzacja coraz częściej rozszerzana jest na przykład o etykietowanie, ważenie towaru albo foliowanie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.