Skip to content Skip to footer

Pianka polietylenowa – do czego jest wykorzystywana?

W wielu sektorach przemysłu istotnym materiałem zabezpieczającym produkty wrażliwe jest pianka polietylenowa. Tworzywo to ma bardzo ciekawe właściwości i dobrze sprawdza się w rozmaitych sytuacjach. Najczęściej piankę wykorzystuje się podczas pakowania różnych artykułów oraz w czasie jej dystrybucji.

Jak powstaje pianka polietylenowa?

Surowiec ten powstaje podczas procesu spienienia polietylenu. Dzieje się to za sprawą gazu izobutanu, co w konsekwencji tworzy zamkniętą strukturę komórkową. Tak wyprodukowana pianka ma wiele cech, dzięki, którym świetnie sprawdza się, jako izolacja, ochrona przed uszkodzeniami, a nawet, jako materiał amortyzujące różne wstrząsy. Warto wspomnieć, że pianka w arkuszach jest bardzo wygodna ze względu na swoją dużą elastyczność.

Ogólna charakterystyka pianki polietylenowej

Tworzywo to jest materiałem bezwonnym, neutralnym chemicznie, co sprawia, że nie wchodzi w reakcje z substancjami chemicznymi. Surowiec ten wykazuje dużą odporność na uszkodzenia, jest produktem mocnym i trwałym. Przy tych wszystkich właściwościach Pianka w arkuszach jest lekka, sprężysta, łatwa do formowania. Ze względu na te cechy często wykorzystywana jest do pakowania, dzięki swej małej wadze nie obciążą przesyłek i paczek.

Gdzie wykorzystuje się piankę polietylenową?

Najczęściej ten rodzaj pianki stosuje się do zabezpieczenia różnych produktów, czyli zazwyczaj w branżach zajmujących się pakowaniem oraz transportem. Odpowiednie zapakowanie artykułów pozwala często na uniknięcie uszkodzeń mechanicznych, w tym stłuczeń, zarysowań itd. Podczas przewozu pianka polietylenowa sprawdza się, jako amortyzacja i zapobiega nadmiernym wstrząsom. Ze względu na to, że pianka w arkuszach jest neutralna chemicznie, dopuszczona jest również do przemysłu spożywczego, gdzie może mieć bezpośredni kontakt z żywnością.

Pianka polietylenowa a ekologia

Ten rodzaj materiału jest przyjazny dla środowiska. W przeciwieństwie do styropianu jest możliwość w 100% przetworzenia jej ponownie. Nadaje się, zatem do recyklingu, co w dużej mierze przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów związanych z przemysłem opakowaniowym. Pianka w arkuszach jest produktem przyjaznym środowisku i bardzo praktycznym.