Skip to content Skip to footer

Pomysły na dania z buraków

Buraki, tak popularne w naszym kraju, możemy serwować na wiele sposób. Począwszy od świetnie znanego i lubianego przez wszystkich barszczu, przez surówki z tartych buraków, na soku z kiszonych buraków kończąc. Poznaj nasze pomysły na przetwory z buraków, które zadowolą smakosza w każdym wieku!

Sok z kiszonych buraków

Do mniej znanych, ale wartych wypróbowania przetworów z buraków należy sok. Zawiera on wiele wartości odżywczych, które skondensowane są w zaledwie jednej szklance tego napoju. Dlatego stanowi on świetną opcję dla rodziców troszczących się o swoje pociechy, którym trudno podać warzywa w tradycyjny sposób.Sok z kiszonych buraków jest niezwykle prosty do przyrządzenia. Aby go przygotować, należy obrać i pokroić buraki, a następnie umieścić je w naczyniu. Następnie buraki zalewamy wodą niegazowaną, dodając odrobinę wody z kiszonych ogórków. Pamiętajmy o odcięciu dopływu powietrza, szczelnie zamykając naczynie. Tak przygotowane buraki zostawiamy na tydzień – po upływie tego czasu sok będzie gotowy do spożycia.

Surówka z buraków i papryki

Surówka z tych składników to danie, które zna niemalże każdy chętnie zajadający przetwory z buraków. Oprócz wartości odżywczych i wyjątkowego smaku, zachwyca ona także prostotą wykonania.Aby przyrządzić klasyczną surówkę z buraków i papryki, zaczynamy od obrania buraków ze skórki. Następnie wrzucamy warzywa do gotowanej wody, a gdy będą już wystarczająco miękkie, ścieramy je na tarce o dużych oczkach. By jak najlepiej wykorzystać czas spędzony w kuchni, podczas gdy buraki się gotują, paprykę kroimy na plastry lub w kostkę. Paprykę umieszczamy w garnku i zalewamy niewielką ilością wody, doprowadzamy do wrzenia. Następnie dodajemy starte już buraki i gotujemy jeszcze przez chwilę razem. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i odrobiną octu. Gdy warzywa zmiękną nakładamy surówkę do przygotowanych wcześniej, umytych i wyparzonych słoików. Gotowe! Tak przyrządzone danie możemy przechowywać w lodówce przez kilka tygodni.

Jak przedłużyć świeżość dań z buraków?

Aby zminimalizować czas spędzony w kuchni i cieszyć się przetworami z buraków jak najdłużej, wystarczy poznać jeden prosty sposób. Gdy potrawę z buraków umieścimy w słoikach, należy wstawić je do dużego garnka, koniecznie stawiając je na zakrętce. Następnie garnek trzeba napełnić wodą do 3/4 wysokości słoików i doprowadzić ją do wrzenia. Gdy woda zacznie się gotować, należy zmniejszyć gaz i potrzymać wszystko na gazie przez ok. 15 minut.