Skip to content Skip to footer

Producent europalet – jakie są rodzaje palet?

Palety są tego typu rodzajem konstrukcji, która znajduje zastosowanie praktycznie w każdej branży. Dzieje się tak z tego powodu, że coraz więcej firm proponuje swoje produkty nie tylko lokalnie, ale również na terenie całego kraju, czy nawet poza jego granicami. Niezależnie zaś od tego, jak daleko transportuje się towar, zawsze musi być on przewieziony bezpiecznie. To się udaje zawsze, gdy korzysta się z europalet. Jakie są ich rodzaje i jak poznać, które są najlepsze?

Producent palet i obowiązujące standardy

Producent palet, by mógł liczyć na zainteresowanie swoją ofertą, musi dbać o to, by palety, które oferuje, spełniały wszelkie wymogi. Jakość palet ma bardzo duże znaczenie, ponieważ to od niej zależy to, czy dany towar uda się bezpiecznie przewieźć z jednego miejsca w inne. Liczy się zarówno to, by ładunek się nie uszkodził, jak i to, by osoba, która zajmuje się transportem nie doznała żadnego uszczerbku na zdrowiu podczas załadunku, bądź rozładunku towaru.

Producent palet musi dbać o jakość europalet także ze względów czysto finansowych. Każdy bowiem upadek towaru wiąże się zwykle ze stratami finansowymi jako że takich produktów nie można już przeważnie dopuścić do sprzedaży i wysyłki klientowi. Standardem jest odpowiednia licencja, którą nadaje organizacja EPAL. Palety, które spełniają jej normy posiadają oznaczenie EUR lub EPAL.

Produkcja palet – jak sprawdzić jakość europalet?

Produkcja palet przebiega podobnie u różnych firm zajmujących się ich wytwarzaniem. Pomimo tego nie można zakładać, że wszędzie tak samo przestrzegane są zasady i dba się o wysoką jakość palet. Efektem tego jest to, że sama produkcja palet nie gwarantuje, że europalety wytwarza licencjonowana firma.

Żeby sprawdzić, czy ma się do czynienia z wysokiej jakości paletami, warto przyjrzeć się paletom w poszukiwaniu logo EPAL, które powinno znaleźć się w lewym górnym rogu. Inne charakterystyczne cechy dla palet pochodzących od licencjonowanego producenta europalet to kod firmy – znajduje się zwykle na środkowej nodze, a także logo EUR, którego należy wypatrywać w prawym górnym rogu.

Producent europalet – jakie są rodzaje palet?

Producent europalet może oferować palety wykonane z różnych materiałów, a także o różnych wymiarach. Do podstawowych materiałów, z jakich wytwarza się palety, można zaliczyć: drewno, tworzywo sztuczne i metal. Materiał, z którego wykonana jest paleta ma bardzo duże znaczenie, ponieważ to głównie od niego zależy to, czy europaleta będzie wytrzymała i odporna na odkształcenia.

Producent europalet może mieć w swojej ofercie palety o różnych wymiarach. Najpopularniejsze są takie, które mają boki 800 mm na 600 mm, 800 mm na 1200 mm, 1000 mm na 1200 mm i o bokach 1200 mm na 1200 mm.