Skip to content Skip to footer

Roboty wspomagające produkcję

Wykorzystywanie różnego rodzaju maszyn i robotów w procesach produkcji jest już praktycznie powszechne. W związku z ciągłym rozwojem nowoczesnych technologii, przedsiębiorcy mają do dyspozycji coraz więcej korzystnych rozwiązań, które mogą dopasować do indywidualnych potrzeb własnej firmy, co zapewni znaczne podniesienie zysków.

Dlaczego roboty są coraz częściej wykorzystywane podczas produkcji?

Istnieje wiele zalet, dzięki którym maszyny i roboty świetnie sprawdzają się w procesach produkcji. Taka automatyzacja jest zazwyczaj korzystna zarówno z punktu widzenia przedsiębiorcy, jak i pracownika.

Roboty pozwalają na znaczne podniesienie wydajności, a co za tym idzie również zysków firmy. Dzięki swojej dokładności gwarantują także odpowiednią i powtarzalną jakość końcowych produktów.

Pracownicy są oczywiście potrzebni do prawidłowego ustawiania i nadzorowania pracy maszyn, jednak mogą liczyć na duże korzyści spowodowane ograniczeniem czasu, w którym przebywają w niekorzystnych dla zdrowia warunkach.

Jakiego typu roboty są najczęściej wykorzystywane w procesach produkcji?

To jakiego typu maszyny najlepiej sprawdzą się na danej linii produkcyjnej zależy od wielu czynników. Należy wziąć pod uwagę specyfikację firmy, aby właściwie dobrać najbardziej funkcjonalne urządzenia.

Jednak jednym z najczęściej wykorzystywanych robotów jest zapewne robot spawalniczy. Jego popularność wynika z kilku aspektów. Po pierwsze spawanie jest czynnością konieczną przy wielu produkcjach, po drugie zastąpienie spawacza robotem jest korzystne zarówno dla firmy, jak i samego pracownika.

Czy korzystanie z robota spawalniczego jest opłacalne?

Wykorzystanie maszyn i robotów do produkcji zwiększa jej wydajność, należy jednak pamiętać o tym, że samo ustawienie urządzeń zajmuje sporo czasu. Ze względu na to, urządzenia typu robot spawalniczy najlepiej sprawdzają się podczas produkcji dużej ilości identycznych elementów.

Korzystanie z robotów pozwala na obniżenie wielu kosztów związanych z samym procesem produkcji. Po pierwsze wydatki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa pracownikom zostają znacznie zredukowane, poza tym robot zapewnia oszczędność materiałów oraz przyspieszenie procesu spawania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.