Skip to content Skip to footer

Rozpowszechnianie oprogramowania

W dzisiejszych czasach wielu z nas w dziecięcym wieku marzyło o tym, aby w pracy zawodowej zająć się programowaniem, pisać kody, których nie trzeba będzie debugować i generalnie proponować nowe rozwiązania programistyczne. Niektórym osobom się to udało, inne programowaniem zajmują się okazjonalnie, umożliwiając tym samym licznym użytkownikom wykorzystywanie systemów na zasadzie open source.

Kiedy warto zapłacić za oprogramowanie?

Z posiadanego przeze mnie doświadczenia wynika, iż z usług firmy zajmujących się dystrybucją oprogramowania, takich jak Ccontrols warto skorzystać szczególnie w przypadku specjalistycznych programów służących do projektowania. Jednorazowo jest to co prawda duży wydatek, który jednak z pewnością okaże się jednak dobrą inwestycją, ponieważ posiadania odpowiednich programów potrafi bardzo znacząco skrócić czas pracy. Dodatkowo, rozmawiając z przedstawicielem Ccontrols czy innego dystrybutora oprogramowania, może uda nam się wynegocjować atrakcyjne zniżki.

Dystrybucja oprogramowania na zasadzie open source

Można powiedzieć, że darmowe programy to coś, czego dystrybutorzy oprogramowania nienawidzą. W praktyce jednak bardzo pożądane jest, aby dystrybucja oprogramowania odbywała się zarazem na zasadzie wolnego dostępu do różnych programów tworzonych przez użytkowników, a jednocześnie możliwości zakupu potrzebnego pakietu programów od dystrybutora. Trudno bowiem wyobrazić sobie funkcjonowanie internetu na takiej zasadzie, iż za wszystko, również za każdą drobną aplikację, należałoby płacić. Co więcej,czasami pomysły testowane w oprogramowaniu dostępnym za darmo są później dodatkowo sprawdzane i udoskonalane przez specjalistów, co skutkuje powstawaniem skomplikowanego, bardzo rozbudowanego oprogramowania o wielu funkcjonalnościach, które posłużyć może do różnych celów.

Odpłatne rozpowszechnianie oprogramowania

Dystrybutorzy oprogramowania mają rację, iż czasami jednak, mimo wszystko, warto zapłacić za programy, nawet jeżeli nie zajmujemy się wspomnianym na początku projektowaniem. Licencje, które wykupujemy itd., zwykle wydawane są na okres czasowy, jednakże w zamian za nasze opłaty, producent zapewnia nam wsparcie, wdrażanie nowych rozwiązań, a również dopasowanie do wymogów prawa, co jest bardzo ważne np. dla księgowych.