Skip to content Skip to footer

Suszone warzywa w kuchni

W dobie zamrażarek, liofilizatorów, opakowań hermetycznych, sztucznych konserwantów i aromatów najbardziej świadomi konsumenci wracają do wynalazku sprzed setek lat: suszonych warzyw.

Zdrowe warzywa suszone

Jeszcze nie tak dawno temu powszechnie uważano, że susze warzywne są bardzo kiepskim substytutem warzyw świeżych. Twierdzono że zawierają aż tak śladowe ilości aromatów i substancji cenionych we włoszczyźnie, iż stosowanie ich nie ma większego sensu ani w celach smakowych, ani tym bardziej dietetycznych.

I rzeczywiście, jakość warzywnych suszy sprzed dekady lub starszych, ma się nijak w porównaniu do dzisiejszych. A to dlatego, że obecnie uznani producenci suszonych warzyw stawiają na wysoką jakość produktów, które przerabiają. Nierzadko pochodzą one z upraw certyfikowanych i nieustannie monitorowanych. Ważny jest również sam proces suszenia, który został zoptymalizowany pod kątem zachowania aromatów oraz jak największej ilości substancji odżywczych. Dlatego współczesne warzywa suszone dobrej jakości są pełnowartościowym zamiennikiem włoszczyzny świeżej.

Jak wybrać najlepsze?

Przy wyborze suszonych warzyw warto zdać się na renomę i opinię konkretnego producenta, dlatego tak ważne jest kupowanie produktów firmowych. Konieczna jest szczegółowa informacja na opakowaniu, która powinna zawierać procentowy skład poszczególnych warzyw w mieszance, lub wyraźne i realne dane o tym, ile produktu świeżego (wagowo) zużyto do otrzymania suszu.

Dobrze jest kupować suszone warzywa zapakowane w transparentne opakowania. Obróbka termiczna zabezpieczyła je przed szkodliwym działaniem niebezpośrednich promieni słonecznych, a przeźroczyste pudełko czy woreczek pozwalają dokładnie przyjrzeć się zawartości. Powinna ona być absolutnie sucha, bez jakichkolwiek oznak zawilgocenia czy zepsucia. Kawałki muszą być mniej więcej podobnych rozmiarów, nie za małe i nie za wielkie.

Do czego dodać suszone warzywa?

Wysokiej jakości warzywa wysuszone w procesie gwarantującym zachowanie jak największej liczby aromatów, są niezastąpionymi dodatkami w kuchni, w której liczy się przede wszystkim smak potraw. Wiadomo że dodawać można je do każdej potrawy, do której dodaje się warzyw świeżych.

Jednak zastosowanie suszonych warzyw poszerza również kulinarne horyzonty. Ze względu na swoją intensywność doskonale nadają się nie tylko do podbijania tradycyjnych smaków potraw, lecz również do kreowania całkiem nowych doznań. Mega warzywny farsz do pierogów? A może ultra-warzywny sos do makaronu? Suszone warzywa w ambitnej kuchni nieustannie smacznie zaskakują.

Artykuł powstał we współpracy z Suszarniczą Spółką Ogrodnik S.A.