Skip to content Skip to footer

Kto tworzy gry komputerowe?

Chociaż wiele osób codziennie spędza kilka godzin dziennie grając w gry komputerowe, które są obecnie uważane za jedną z najbardziej popularnych oraz dochodowych form rozrywki, nie wszyscy zastanawiają się nad tym w jaki sposób przebiega tworzenie grier. Czy jest to praca wykonywana przez jedną osobę? Skąd ludzie czerpią pomysły na nowe produkcje? Pytań jest wiele, a odpowiedzi nie są jednoznaczne. Wiadomo jednak, że sam proces tworzenie gry jest dość skomplikowany…

Czy game developer to zawód którego można się nauczyć?

Na początku należy sobie wyjaśnić, iż miane producenta gier najczęściej nazywamy całe studio czyli grupę ludzi tworzącą firmę specjalizującą się w przygotowywaniu gier.

Osoby ambitne mogą spróbować sił jako samodzielni game developerzy jednak może okazać się to trudne, gdyż do produkcji gry są niezbędne osoby o bardzo różnorodnych umiejętnościach.

Jak zostać osobą pracującą przy tworzeniu gier?

Firma tworząca gry to najczęściej firma zatrudniająca kilkanaście lub kilkadziesiąt osób. Są to osoby o bardzo różnych umiejętnościach. Przede wszystkim poszukiwani są graficy komputerowy czy programiści, ale nikt nie sprawdzi aplikacji lepiej niż doświadczony tester. Ponadto, nawet najlepsza gra na świecie nie osiągnie sukcesu jeżeli nie dowiedzą się o niej ludzie na całym świecie, dlatego wiele firm tworzących gry posiada własne działy marketingu, które znajdą odpowiedni target dla danego tytułu.

Tworzenie grier komputerowych to zajęcie również dla osób, które mają pomysły na ciekawe opowiadania. Dobrze przygotowana wciągająca fabuła często jest lepszym magnesem na klienta niż dokładnie dopracowane tekstury graficzne oraz ciekawa muzyka. Najbardziej liczy się grywalność. Ludzie najczęściej sięgają po gry komputerowe, które mogą odciąć ich na pewien czas od rzeczywistości, aby mogli zatopić się we wciągającej opowieści jakiegoś bohatera.

Czy firma tworząca gry to dobry pomysł na biznes?

Firma specjalizująca się w tworzeniu nowych gier może być ciekawym pomysłem na firmę, jednak należy sobie zadać pytanie, jak wielkich środków potrzeba do przygotowania gry, która podbije serca fanów? Firmy produkujące najlepsze gry przez lata pracowały na swoją markę, dlatego chcąc tworzyć coś od zera, należy mieć na uwadze, iż karierę rozpocznie się raczej od prostych gier komputerowych lub gier mobilnych. Z czasem, nic nie stoi jednak na przeszkodzie by powtórzyć sukcesy takich marek jak Blizzard czy Ubisofit. Wystarczy spojrzeć na sukces rodzimego „Wiedźmina”, który stał się ewenementem w skali światowej.