Skip to content Skip to footer

Warto inwestować w monety

Wiele osób chciałby inwestować, nie posiadają jednak na tyle dużej gotówki, by inwestować w nieruchomości, lub inne bardzo drogie rzeczy. Świetną alternatywą w takiej sytuacji może być inwestycja w monety okolicznościowe i kolekcjonerskie. Wśród nich są oczywiście monety warte fortunę, wiele jednak kosztuje kilka – kilkanaście tysięcy złotych. Numizmatyka to temat, którym interesuje się wiele osób, wartość monet zawsze rośnie, więc inwestycja jest opłacalna. Można je kupować w wielu miejscach. Przykładem jest tu choćby strona https://coinart.pl/

Nie każda moneta jest wartościowa

Warto pamiętać, że bardzo wiele monet nie ma zbyt wielkiej wartości. Są warte grosze. Moneta, która ma wartość to moneta rzadka, wybita w niewielkiej ilości egzemplarzy. Bardzo ważny jest też odpowiedni stan monety. Największą wartość mają monety w stanie menniczym, a więc takie, które nigdy nie trafiły do obiegu, są po prostu jak nowe. Nie ma na nich żadnego uszkodzenia, żadnej ryski. Ciekawostką jest to, że już przechowywanie kilku monet w jednym worku może spowodować, że powstaną na nich zarysowania. Takie monety nie będą już oceniane jako monety w stanie menniczym, tylko gorszym. Najmniej warte są oczywiście monety obiegowe w gorszym stanie. Mogą też być sporo warte, ale tylko wtedy gdy są wyjątkowo rzadkie i poszukiwane przez numizmatyków.

Przechowywanie monet

Wiele sklepów działających w branży numizmatyka, oprócz monet ma w swojej ofercie klasery na monety. W takich miejscach najlepiej je przechowywać. Klaser na monety na każdej stronie ma wydrążone otwory na monety, osłonięte przeźroczystą wkładką. Monety więc można przechowywać osobno, jednocześnie jednak widać jakie one są. Takie monety bez wątpienia się nie zniszczą, nawet jeśli będą przechowywane w ten sposób przez lata.

Monety można sprzedawać i kupować

Na takich stronach jak https://coinart.pl/ istnieje możliwość nie tylko zakupu monet okolicznościowych i kolekcjonerskich, ale i ich sprzedaży. Warto mieć to na uwadze, bowiem w ten sposób można powiększać swoją kolekcję. Wystarczy wartościowe monety oddać do skupu, w zamian za to kupić zaś – na przykład – dwie inne. Gdy ich wartość wzrośnie, sprzedać je i kupić kolejne. W ten sposób można powiększać swoją kolekcję i jednocześnie nieco zarobić.