Skip to content Skip to footer

Wszystko, co trzeba wiedzieć o kriochirurgii

Leczenie przy pomocy niskich temperatur już od dawna jest znane. Dzięki tej metodzie nie trzeba używać skalpela, a pacjenci w krótkim czasie wracają do zdrowia. Kiedy warto wykorzystać tę nowoczesną metodę krioterapii?

Kriochirurgia – co to jest?

Kriochirurgia jest metodą miejscową leczenia chorych tkanek. Aparat do kriochirurgii najczęściej używany jest w dermatologii. Warto jednak pamiętać, że sprawdza się również w schorzeniach okulistycznych, ginekologicznych, laryngologicznych, stomatologicznych, chirurgii naczyniowej czy onkologii.

Aparat do kriochirurgii wyposażony jest w pojemnik na ciekły azot. Używając aplikatora lekarz bardzo precyzyjnie kieruje urządzenie na chore tkanki, które są wymrażane. Krioterapia urządzenia działają w temperaturze – 89 º C. Dzięki temu chorobowa tkanka zostaje unieszkodliwiona. Na powierzchni ciała robi się niewielki strup, który po 10-14 dniach odpada, a na powierzchni ciała pozostaje minimalna blizna.

Blizny, które pozostają po zabiegu kriochirurgii nazywane są kosmetycznymi. Są to niewielkie, elastyczne zmiany, które są prawie niewidoczne.

Zalety kriochirurgii

Kriochirurgia z roku na rok zyskuje coraz większą ilość zwolenników. Nie ma się czemu dziwić! Zabieg jest bezpieczny i komfortowy dla pacjenta, a skutki widoczne gołym okiem.

Krioterapia urządzenia nie wywołują bólu. Najczęściej występuje uczucie pieczenia, uczucie chłodu lub swędzenia. Mniej komfortowy jest moment rozmrażania leczonego miejsca. Jednak nie trwa on długo. Bardzo ważne dla pacjenta jest to, że zabiegi z aparatem do kriochirurgii nie wymagają znieczulenia.

Jedną z większych zalet aparatu do kriochirurgii jest wykonanie zabiegów bez użycia skalpela. Rany po cieciu goją się bardzo różnie. Istnieje niebezpieczeństwo powikłań. W przypadku użycia krioterapia urządzeń nie występuje niebezpieczeństwo powikłań bezpośrednio po zabiegu, jak i w dłuższej perspektywie.

Kriochirurgia to medycyna przyszłości. Zabiegi są bezpieczne dla osób w różnym wieku. Można je polecić osobom starszym, jak i bardzo młodym. Z zabiegu mogą skorzystać nastolatki. Ważne jest również to, że zabieg jest bezpieczny i mogą się na niego zdecydować również kobiety w ciąży, którym zazwyczaj zaleca się rezygnację z wszelkich interwencji chirurgicznych do czasu porodu.