Skip to content Skip to footer

Wyposażenie magazynu – różne rodzaje skrzynek na owoce

W większości magazynów należących do przedsiębiorstw z branży przetwórczej używa się różnego rodzaju skrzynek i skrzyniopalet. Te rozwiązania przeważnie są drewniane, o podwyższonej trwałości. Drewno uważa się za uniwersalny i wysokiej jakości materiał, wciąż wykorzystywany mimo dużej popularności tworzyw sztucznych.

Skrzyniopalety i ich możliwości w transporcie owoców i warzyw

Zazwyczaj głównym elementem przydatnym podczas transportu lub magazynowania są skrzyniopalety na jabłka, arbuzy, gruszki i wszelkie inne owoce, a także warzywa. Wzmocnione od dołu europaletą, te rozwiązania gwarantują dużą stabilność, a jednocześnie lekkość i trwałość. Podobnie jak drewniane skrzynki na jabłka, także wiele rodzajów skrzyniopalet na jabłka z drewna pozwala zapewnić owocom stały obieg powietrza. Przez to długo pozostają one świeże i docierają do punktu docelowego w doskonałym stanie. W odróżnieniu od skrzyniopalet z tworzywa lub metalu, te drewniane nie ą ani ciężkie, ani zbyt podatne na uszkodzenia. Pasujące do nich skrzynie na jabłka również są wykonane z drewna i mają takie rozmiary, by całość dało się łatwo i wygodnie przewozić. Stojące w magazynie konstrukcje są stabilne i na tyle lekkie, by przesuwanie nie stanowiło problemu.

Dobrze wyposażony magazyn

Niewielkie skrzynki na jabłka mogą posłużyć np. do oddzielenia poszczególnych gatunków albo owoców mniej dojrzałych od tych gotowych do przetwarzania. Niekiedy bywają oznaczone kolorami. Ich rozmiary ułatwiają posegregowanie poszczególnych skrzynek na paletach bądź na półkach w magazynie. Możliwe jest wyodrębnienie owoców w dowolny sposób, przez co zachowany jest porządek, można oszczędzić (np. na tym, że od razu usuwa się owoce zbyt dojrzałe, mogące w najbliższym czasie ulec zepsuciu). Lekkie skrzynki łatwo jest przenosić zgodnie z zapotrzebowaniem.

Duże, prostokątne skrzynie na jabłka wykorzystuje się i w magazynowaniu, i w transporcie. Z reguły stosowane są jako miejsce dla owoców w najlepszym stanie, gotowych do transportu czy przechowywanych w celu dalszego dojrzewania. Wbrew pozorom pozwalają zaoszczędzić miejsce czy to w magazynie, czy to po wykorzystaniu skrzyniopalety na jabłka – większa skrzynia mieści dużo owoców i w dodatku można kilka takich ustawić piętrowo.