Skip to content Skip to footer

Zabezpieczanie podzespołów elektronicznych

Działanie współczesnych maszyn i urządzeń opiera się na układach elektronicznych. Nic więc dziwnego, ze przemysł elektroniczny rozwija się bardzo szybko. Oprócz samego tworzenia skomplikowanych układów elektrycznych niezbędne jest odpowiednie ich zabezpieczenie.

Poprawne zabezpieczenie elektroniki

Moduły elektroniczne wymagają nie tylko precyzyjnego wykonania, ale również odpowiedniego zabezpieczenia. Przewody elektryczne są bardzo wrażliwe na wilgoć. Zastosowanie zalewy do elektroniki skutecznie chroni przed wilgocią.

Zastosowanie zalewy chroni moduły elektryczne nie tylko przed wilgocią. Równie skutecznie chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi czy wibracjami. Ma to szczególne znaczenie choćby w modułach zapłonowych motocykli, które poruszają się razem z motocyklem i narażone są na ciągłe drgania.

Silikonowa zalewa

Zalewa do elektroniki z silikonu to jedna z najpopularniejszych zalew stosowanych w układach elektrycznych. Silikon jest odporny na cykliczne nagrzewanie się układów. Dodatkowo bardzo dobrze przewodzi on ciepło. Silikonowe zalewy charakteryzują się zarówno bardzo dużą odpornością termiczną jak i chemiczną.

Na rynku dostępne są zalewy silikonowe jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe. Te pierwsze to gotowe do użycia mieszaniny. Najczęściej sprzedawane są w tubkach, co znacznie upraszcza proces aplikacji. Natomiast zalewy dwuskładnikowe składają się z silikonu oraz katalizatora, który odpowiedzialny jest za proces utwardzania.

Odpowiednia twardość ma znaczenie

Zalewa do elektroniki dostępna jest w wielu wariantach. Decydując się na zakup odpowiedniej, warto bardzo dobrze sprawdzić jej opis. Zdarza się, że zbyt twarda zalewa sprawdzi się co prawda do półprzewodników mocy, jednak może zniszczyć płytkę drukowaną. Niektóre delikatne elementy takie jak choćby piny wymagają zalew o mniejszej twardości.

Oprócz rożnych twardości zalewy dostępne są również w różnych wariantach kolorystycznych. Zastosowanie koloru w zalewie pomaga skuteczniej chronić wartość intelektualną. Zdarza się, że konkretne układy elektroniczne są prototypami. Wówczas producenci, chcąc uchronić swój projekt przed konkurencją, wykorzystują kolorową zalewę utrudniającą zaglądanie w układ.

Przemysł elektroniczny przeżywa prawdziwy rozkwit. Coraz więcej maszyn opiera swoje działanie na elektronice. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń modułów elektronicznych.

Zalewa do elektroniki dostępna jest w ofercie Elektronika.mcc.pl.