Skip to content Skip to footer

Na co zwracać uwagę, wynajmując wózek widłowy?

Usługa wynajmu wózków widłowych jest odpowiedzią na potrzeby wielu przedsiębiorców. Dzięki niej mogą oni oszczędzić pieniądze i cenne miejsce. Wynajęcie maszyny jest łatwe. Warto jednak zaznaczyć na co trzeba zwracać szczególną uwagę, podpisując umowę najmu.

Okres umowy


Wózki widłowe Śląsk można wynająć na różny okres. W umowie koniecznie powinien być wyszczególniony okres jej trwania. Ważne jest, że nie musi się on pokrywać z datami, kiedy przedsiębiorca może dysponować sprzętem. Daty te bezwzględnie muszą zostać zawarte na piśmie. Koniecznie należy też ustalić, czy wynajmujący dostarczy wózek widłowy pod wskazany adres, czy leży to w samodzielnej gestii przedsiębiorcy. Podobnie, należy ustalić zasady zwrotu maszyny.

Obowiązki obu stron


Wynajem wózków widłowych Śląsk musi także mieć wyraźnie ustalony zakres obowiązków obu stron umowy. Powinno być w niej zapisane kto ponosi koszty niezbędnych serwisów oraz napraw ewentualnych awarii. Bardzo często obie te rzeczy zostają po stronie wynajmującego. Nie jest to jednak regułą, więc koniecznie należy się upewnić, co dokładnie leży po czyjej stronie. Najlepiej, by informacje te zostały zebrane w formie listy, na której byłyby powtórzone zasady Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, czyli BHP.

Cena


Wózki widłowe Śląskie można wynająć za różne kwoty. Przede wszystkim różnią się one w zależności od modelu i mocy wózka, jego rocznika produkcji, stanu a także okresu na jaki jest wynajmowany. Im dłuższa współpraca, tym bardziej atrakcyjna cena za dobę wynajmu. Jeśli współpracujemy z wynajmującym regularnie, to warto poprosić o rabat. Jest duża szansa, że zostanie on nam udzielony. W przypadku ustalania ceny, należy też ją zapisać na umowie, ustalić warunki płatności oraz dodać czy podana cena jest kwotą netto, czy brutto. Jeśli jest netto, to należy dodać do niej wartość podatku VAT. Jeżeli wcześniej ją pominięto, to wynajmujący może mieć niemiłą niespodziankę. Powinien jednak pamiętać, że podatek VAT jest zwracany.

Operator


Niektórzy wynajmujący wózki widłowe na Śląsku, razem z nimi oferują usługi operatora wózka. Do ich obsługi niezbędny jest zaliczony kurs, którego nie posiadają wszyscy pracownicy. Operator wózka widłowego, to osoba, która potrafi go perfekcyjnie obsługiwać, porusza się ni szybko i przede wszystkim bezpiecznie. Dzięki temu nie stanowi zagrożenia dla współpracowników. Czasami przedsiębiorcy mają potrzebę wynajęcia sprzętu wraz z jego obsługą, bo nie mają wykwalifikowanego pracownika. Wtedy, cena najmu wzrasta o wynagrodzenie operatora.