Od jakiegoś czasu słyszy się, że zbieranie metalu niekoniecznie jest tylko i wyłącznie zajęciem dla najbiedniejszych. Wraz z rozwojem branży recyklingu, związane z nią profesje stają się coraz bardziej opłacalne.
Co opłaca się zbierać?
Jeśli spojrzymy na ten temat ogólnie, to w zasadzie można stwierdzić, że zbierać opłaca się każdy metal. Stal, która na rynku zbieractwa dominowała, obecnie uchodzi za surowiec najtańszy (wyłączając jej szlachetne odmiany). Skup cyny — metalu mało szlachetnego, a do niedawna w zasadzie pomijalnego oferuje o wiele lepsze warunki skupu, niż stal. Cena cyny w skupie jest zależna od wielu czynników, podobnie jak innych metali.
Od czego zależy cena cyny w skupie?
Skup cyny oraz innych metali nieżelaznych, szlachetnych oraz stali, rządzi się takimi samymi prawami rynku, jak inne gałęzie przemysłu czy handlu. Jeśli planujemy poszukać tu i ówdzie cyny dobrze jest sprawdzić, jakie wahania ceny na przestrzeni przynajmniej kilku tygodni miała cyna Skup działa bowiem jak każdy punkt handlu i wymiany. Jeśli skup ma pod dostatkiem surowca (wiele osób go oddaje), przemysł nie potrzebuje jej wiele, a w okolicy nie ma również zbyt wielkiej konkurencji, oznacza to zazwyczaj niskie ceny w skupie. W takiej sytuacji dobrze jest poczekać ze sprzedażą, ponieważ może podrożeć cyna Skup nigdy nie utrzymuje cen długo na tym samym poziomie, ponieważ rynek zmienia się dynamicznie.
Jakie metale opłaca się zbierać najbardziej?
Cyna służyła tutaj za przykład, że nawet metal teoretycznie bezwartościowy lub niezwykle mało wart, może w niektórych sytuacjach być opłacalny. Najbardziej opłaca się pozyskiwać metale szlachetne, takie jak na przykład platyna, złoto, molibden, wolfram, srebro, pallad, miedź, aluminium itp. Nawet stosunkowo niewielkie ich ilości mogą mieć dużą lub bardzo dużą wartość, aby na nich zarobić, wystarczy po prostu wiedzieć gdzie ich szukać. Na przykład doskonałym źródłem platyny są samochodowe katalizatory, złota i srebra elektronika, miedzi niemal wszelkie urządzenia elektryczne (których jest coraz więcej). Doskonałym rezerwuarem wszelkich metali są samochody. Wspominając wcześniejszą platynę, auta zawierają w sobie mnóstwo stali i aluminium, bardzo dużo miedzi, ołów i cynę. Jest to jeden z powodów, dla których prowadzenie stacji demontażu jest całkiem dobrym interesem.