Skip to content Skip to footer

Jak utylizować odpady budowlane?

Warto mieć świadomość, że utylizację odpadów budowlanych trzeba zaliczyć do kosztów remontu mieszkania lub budowy nieruchomości. Koniecznie trzeba uwzględnić ten fakt przy planowaniu inwestycji. Jak powinny zostać zutylizowane odpady budowlane? Nie można ich pozostawić wśród odpadów komunalnych ze względu na duża toksyczność.

Kto w gminie zajmuje się omawianą kwestią?

Jeżeli odpadów nie zabrała firma wykonująca remont, należy wynająć przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w odbiorze takich śmieci. Można również skontaktować się z Lokalnym Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i zapytać o instrukcje.

Warto wiedzieć, że w większych miastach działają specjalne punkty zbierające Odpady budowlane.

Czy na odpadach można zarobić?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że części metalowe i stalowe można wywieść na złomowisko. Z kolei dachówki, cegły i gruz mogą się przydać innym osobom na podbudowę.

Godny uwagi jest również fakt, że cement, gips u wapń mają ogromne zastosowanie w ogrodnictwie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Nie warto pozbywać się wspomnianego wcześniej wapna, ponieważ świetnie sprawdzi się do zakwaszania gleby. Jeżeli styropian oraz plastik nie będą nadawały się do ponownego wykorzystania, warto zawieść je na wysypisko.

Należy również wiedzieć, że farby, papy czy lakiery trzeba będzie zutylizować we właściwym zakładzie. Odpady budowlana można poddać ponownemu recyklingowi. Z kolei dokładnie umyte puszki po farbach mogą zastąpić pojemnik na narzędzia. Nie warto również wyrzucać materiałów izolacyjnych.