Mimo postępu technologicznego tablice elektromagnetyczne nie tracą na swojej popularności. Szeroka lista zalet wynikająca z ich użytkowania pozwala na ich ciągle użytkowanie w różnych warunkach. Co stanowi zatem sekret ich działania i na czym opiera się ta wcale nie najnowsza technologia? Za chwilę się dowiemy.
Zjawisko odbicia światła
Wyświetlacze elektromagnetyczne w przeciwieństwie do szeroko stosowanych dziś ekranów ledowych, opierają swoje działanie na zjawisku znanym od dziesięcioleci. Wykorzystano tu zjawisko odbicia światła od fluorescencyjnej powierzchni.
Każdy wchodzący w skład elektromagnetycznego modułu element jest dwustronny, a każda ze stron pokryta jest warstwą o odpowiednim kolorze. Po jednej mamy matową, nie reagującą na światło czerń, po drugiej natomiast odbijającą promienie świetlne warstwę w kolorze żółtym lub zielonym. Zależnie od aktualnego ustawienia poszczególnych elementów otrzymujemy konkretny jasny symbol na jednolitym czarnym tle.
Bez stałego zasilania
Zdecydowana przewaga urządzenia, jakim jest wyświetlacz elektromagnetyczny nad nowocześniejszymi ekranami LED, wynika z braku konieczności stałego podłączenia go do źródła energii. Raz ustalona kombinacja obrotowych elementów pozostaje niezmieniona do momentu kolejnej ingerencji z zewnątrz.
Nie oznacza to oczywiście, że elektromagnetyczne tablice nie potrzebują żadnego źródła zasilania. Impuls elektryczny jest konieczny właśnie do wywołania reakcji w postaci obrotu konkretnego elementu, który umieszczony na specjalnej osi. Jednak brak zasilania nie ma znaczenia dla prezentowanych na wyświetlaczu treści. Cały proces zachodzi bowiem przy udziale światła odbitego.
Bez konieczności ciągłej zmiany
Wyświetlacze ledowe, może i nowocześniejsze, wymagają jednak znacznie więcej uwagi podczas całego okresu eksploatacji. Tysiące małych żarówek, do których bez przerwy dociera prąd elektryczny, mają w końcu określoną żywotność.
W przypadku urządzenia jakim jest wyświetlacz elektromagnetyczny ewentualnemu uszkodzeniu może ulec obrotowa oś, jednak jej przydatność przewidziana jest zazwyczaj na około 150 milinów operacji. W połączeniu z niewielkim poborem mocy wyświetlacze elektromagnetyczne są idealnym rozwiązaniem tam, gdzie potrzebne jest ciągłe prezentowanie informacji.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.